1-7 yaş arası çocuğu olanlar dikkat! Kötü haber duyuruldu bu takvime uymanız gerek

Türkiye, 7'den 77'ye ücretsiz aşı hizmetini sunmaya devam ediyor. Ücretsiz çocuk aşılarının devam ettiği Aile Sağlığı Merkezleri'nde 2 aya yakın bir süredir iki aşıya ulaşılamadığı aktarıldı. Çocuk felci ve Hepatit B gibi önemli aşılara erişim sağlanamaması Aile Hekimlerini harekete geçirdi.

1-7 yaş arası çocuğu olanlar dikkat! Kötü haber duyuruldu bu takvime uymanız gerek

Türkiye'de Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) her yaş grubu için ücretsiz aşı hizmeti veriliyor. Ancak bu hizmette bir süredir çocuklar için önem taşıyan Hepatit B ve çocuk felci aşılarına erişim sağlanamadığı bildirildi. Aşı sıkıntısının özellikle Manisa, Adana ve Gaziantep'te yaşandığını aktaran hekimlerden Sağlık Bakanlığı'na bir çağrı geldi. Hekimler, hastalıklardan korunmanın aşıdan geçtiğini aktarırken sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. 

1-7 yaş arası çocuğu olanlar dikkat! Kötü haber duyuruldu bu takvime uymanız gerek

ÇOCUK AŞILARINDA TEMİN SIKINTISI YAŞANIYOR

Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, yaşanan aşı krizi ile ilgili şu bilgileri verdi: ''ASM’lere bakanlık tarafından gönderilen çocuk felci, verem ve Hepatit B aşılarının temininde zorluk yaşanıyor ve dağıtılmıyor. Konuyu ilettiğimiz müdürlüğümüz konunun bakanlığın temininden kaynaklandığını iletiyor.'' Çocuklarda Hepatit B ve çocuk felci hastalıklarına dikkati çeken Başkan Eryazğan, tek dozun yeterli olduğu aşıların yanı sıra yeniden hatırlatma dozu yapılması gereken aşıların olduğunu da belirtti. Tekrar gerektiren aşılarda aşı takvimine uymanın önemini anlatan Dr. Eryazğan, sözlerine şu şekilde devam etti: ''Hastalık oluşmadan, aşıyla vücuda verilen antijenle, antikor üretimi sağlanır ve hastalık etkeni ile karşılaşıldığında vücut kendini korumaya hazır olur. Aşılar tek veya karma olarak uygulanabilir. Bazı aşılar Opa (çocuk felci) gibi tek doz verildiğinde ömür boyu koruyuculuk sağlarken, bazılarının ise Hepatit B gibi tekrarı gerekebilir. İlimizde son zamanlarda daha sık olmakla beraber aşı temini konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle Opa, Hepatit B ve BCG aşıları başta olmak üzere ya temin edilememekte ya da çok az verilmektedir. Hayata başlar başlamaz yapılan ve birçok hastalığın engellenmesinde önemli bir rol üstlenen aşıların sahaya ulaştırılamaması toplum sağlığı içinde riskler yaratmaktadır.''

1-7 yaş arası çocuğu olanlar dikkat! Kötü haber duyuruldu bu takvime uymanız gerek - Resim : 2

AŞININ KORUYUCU ETKİSİNİN ÖNEMİ

Aşıların koruyucu etki gösterebilmesi için belirli aralıklarla yapılması gerektiğinin altını çizen Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: ''En üst seviyede koruma için ‘Aşı Takvimi’ne uymak gerekir. Hastalıklara bağlı can kaybı ve sakatlıkları engelleyebilmek için, ebeveynlerin bebeklerini doğdukları ilk aylardan itibaren aşılatmaya başlamaları şarttır. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Her yıl nerdeyse yaşanan bu sıkıntının sebebi ilimizle ilgili ise müdürlüğümüzün bu konuda gerekli önlemleri alarak uygulamaya geçmeleri, eğer aşı temininde ki sorun ülke bazlı ise de bakanlığımızın bu konuda ki sıkıntılarımızı görerek gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.'' Sağlık Bakanlığı'nın konuya ilişkin yapacağı açıklama beklenirken gelişmeleri takip etmek için ''kamugundemi.com'' adresini ziyaret edebilirsiniz. 

SONRAKİ HABER