Gram, çeyrek altın ne kadar oldu? Dolarla birlikte altın da zirveye oynuyor! İslam Memiş'ten flaş uyarı!

Doların bugün 9,96 TL seviyesine kadar çıkarak yeni bir rekora imza atmasının ardından altın fiyatları da hızla yükselişe geçti. Peki gram ve çeyrek altın ne kadar oldu? Altın uzmanları yatırımcılara nasıl bir yol öneriyor? Detaylar Kamu Gündemi'nde...

Finans 11.11.2021 - 12:01 11.11.2021 - 12:02 Ali Parim

Son günlerde inişli çıkışlı bir grafik sergileyen altın fiyatları, bugün doların yükselişine paralel olarak rekor kırmaya başladı. Altın borcu olan ya da parasını altından değerlendirmek isteyen vatandaşlar da hem güncel altın fiyatlarını hem de uzmanların altın yorumlarını araştırmaya koyuldu. Peki 11 Kasım 2021 tarihi itibarıyla gram, çeyrek, yarım altın, cumhuriyet altını kaç TL'den alınıp satılıyor? Uzmanlar altının geleceğine ilişkin neler söylüyor? 

11 KASIM 2021 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Bugün saat 11.51 itibarıyla gram altın 595,18 TL'den alınırken, 595,26 TL'den de satılıyor. Çeyrek altın ise 947 TL'ye alınıp, 971 TL'den satışa sunuluyor. Alış fiyatı 1.894 TL olan yarım altın ise 1.955'TL'den satılıyor. Son olarak cumhuriyet altını ise 3.788 TL'den alınıp 3.894 TL'den satılıyor. 

UZMANLAR ALTIN İÇİN NE DİYOR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Gram altın fiyatında hedef 600 lira iken Ons fiyatında da hedef 1880 dolar. Yeni zirveleri tekrar göreceğiz. 2022 yılında gram altın TL fiyatı 600 liranın üzerine çıkacak." diyor. 

Memiş, altın ve dolar yatırımcılarına şu öneride bulunuyor;

 "Altın fiyatlarındaki bu agresif yükselişler önümüzdeki yıl da devam edecek. Elinde altın yatırımı bulunanlar yeni zirveleri beklemeli. Kısa vadede 'panik alımı' yapanlar olabilir. Onların da ay sonuna kadar beklemesi gerekiyor. Bugüne kadar altın ya da döviz almamış yatırımcıların piyasanın sakinleşmesini beklemesi gerekiyor."

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Öte yandan dolar gibi altının kaderinin de 18 Kasım 2021 tarihindeki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararına göre şekilleneceği tahmin ediliyor. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası, geçtiğimiz eylül ayında 100, ekim ayında ise 200 baz puanlık faiz indirimi yapmış, karar sonra dolar kuru hızla yükselmeye başlamıştı. Ekonomi çevreleri, Merkez Bankası'nın bu ay da faiz indirimi politikasını sürdüreceğini tahmin ediyor. Faiz indirimi kararı çıkmasıyla birlikte doların çift haneleri göreceği, altının da paralel bir şekilde yükseleceği düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@