Gram Altın Ne Zaman 550 TL Olacak? Piyasa Uzmanı Tahminleri Değiştirdi

Çok sayıda altın yatırımcısı yaz sonu itibariyle düşmeye başlayan altın fiyatlarının ne zaman yükseleceğini araştırırken ünlü piyasa uzmanı altın fiyatlarına dair beklentilerini açıkladı.

Finans 18.08.2021 - 21:23 18.08.2021 - 21:23 Mustafa Karagöz

En güvenilir liman olarak görülen ve yatırımcılarına her dair kazandıran altın yaz aylarının son döneminde değer kaybı yaşıyor. Altın fiyatlarında oluşan tabloda ABD kaynaklı varlık artırımı, azaltımı verileri etkili oluyor. 

Altın yatırımı yapan, altın borcu olan yada elinde altın tutanlar fiyatların ne zaman yükseleceğini merak ediyorlar. 

GRAM ALTIN BİR DAHA NE ZAMAN 550 TL'Yİ GÖRECEK

Piyasalarda takip edilen ekonomistlerden biri olan Mert Yılmaz yeni görüşlerini paylaştı. Altın yatırımı için beklentilerini açıklayan ünlü ekonomist ilk önemli etmen olarak ABD'den gelecek verilere değindi. Yılmaz altın fiyatlarının nasıl olacağına ilişkin tüm sürecin ABD Merkez Bankası’nın ( Fed) alacağı kararlara göre belirleneceğini ifade ederek yatırımcıların neler yapabileceğini ele aldı.

FED'in tahvil politikasında merydana gelebilecek olası bir değişiklik altın fiyatlarına yansıyacak. Mert Yılmaz altın fiyatlarında değişime neden olabilecek etmenleri şu sözlerle ifade etti. ""Altın fiyatlarında durum bundan sonra Fed’in söyleyecekleriyle ilgili. Aylık almış olduğu 120 milyar dolarlık varlık alım miktarının azaltılması durumunu piyasalar fiyatladı. Oradaki beklenmedik sürpriz işlerin iyi gitmesi ABD ekonomisinin toparlanması ve faiz artışı döngüsüne acaba 2022 yılının ikinci yarısında başlanır mı endişesi."

Ekonomist Mert Yılmaz kısa vade de altın fiyatlarının gevşemeye devam edeeğini ancak ons bazında da bir toplanma görülebileceğini söyledi.

1775 dolar bandında bulunan ons altın için 1830 dolar sınır gösteren Mert Yılmaz yatırımcılara da "ons altın fiyatında 1830 dolara kadar ancak nefesinin yeteceğini düşünüyorum. Özellikle faiz hassasiyeti olanlar ve portföyünde döviz olmayanlar mutlaka altın bulundurmalılar. Ama kısa vadede gram altının tekrar 550 TL’ye gitmesini beklemek çok gerçekçi değil." açıklamasını paylaştı. 

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarına dair yapılan değerlendirmeler haber amacıyla paylaşıldı. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@