Göz bozuklarına çürük raporu verilir mi? Astigmat Miyop Hipermetrop dereceden muaf olma

Göz bozukluğu olanların askerlikten muaf olma hakları var mı? Hangi göz hastalıkları, bozukluk dereceleri askerlikten muafiyet sağlar? 14.00 bozukluk sınırı nasıl uygulanır? Göz bozuklarına çürük raporunun detayları.

Göz bozuklarına çürük raporu verilir mi? Astigmat Miyop Hipermetrop dereceden muaf olma

Askerlik yapacak olan vatandaşlar için ön işlemlerin başında sağlık taraması gelir. Sağlığı bozuk olan, askerlik yapamayacak olan vatandaşlara muafiyet verilir.

Muafiyet sağlık kurulu onayı sonrası sağlanırken gençlerin tüm sorunları göz önünde bulundurulur.

Pek fazla bilinmese de mevzuatta göz bozuklukları için de muafiyet hakkı bulunuyor. Gözleri bozuk olan veya göz rahatsızlığı olan vatandaşlar ön sağlık bilgilendirme aşamasında dile getirerek askerliğe uygun olup olmadıklarına dair raporu alacaklar.

GÖZ BOZUKLUKLARINA ASKERLİKTEN MUAFİYET HAKKI

Her iki gözünde çeşitli göz bozukluğu olan; uzağı yakını göremeyen astigmat nedeniyle bulanık gören veya daha farklı sorunları olanlar için muafiyet hakkı şöyledir.

Askerlik için başvuru yapan kişinin bir ya da iki gözde birden 7 dereceden fazla olan miyop veya hipermetrop olması durumunda askerlik yapılamaz. Muafiyet verilir ve yaptı sayılır.

Bir ya da iki gözde birden 7 dereceden fazla astigmat olması durumunda da askerlik yapılamaz.

İki göz derecesi arasındaki fark 7’den fazla ise askerlik yapılamaz.

Gözlerdeki sferik eş değeri 6’dan yüksek miyop ve sferik eş değeri 4’ten yüksek hipermetrop ve astigmat var ise askerlik yapılamaz.

Her iki gözdeki toplam miyop, hipermetrop ve astigmat bozulukları 14 derecesi aşıyor ise askerlik yapılamaz.

Görme derecesinden bağımsız olarak iki gözdeki refraksiyon değeri sferik eş değerleri farkı 11 diyoptriyi geçen göz problemleri varlığında da askerlik yapılamaz.

Yukarıda yer alan durumlarda kişiler askerlikten muaf alırlar.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Askerlik için başvuruda bulunacak olanlar sağlık sorunlarını belirttikleri aşamada göz bozukluklarını olduğunu bildirecekler. Bu durumda gözden sağlık sorunları için taramaya gidilecek. İlk tarama ve ardından sağlık kurulu kişinin askerliğe elverişli olup olmadığını belirleyecek. Sonuca göre ya askerlik yapabilir yada muafiyet raporu verilecek.