Yunanlı öğrenciler hasır şemsiye yapmayı öğrendi

Burhan CEYHAN/SÖKE (Aydın), () - AVRUPA Komisyonu ve Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 'Art in Village-Köyde Sanat Var' projesi kapsamında, Türkiye ve Yunanistan'dan gelen üniversite öğrencileri Aydın'ın...

Haberler 21.07.2016, 10:16
Yunanlı öğrenciler hasır şemsiye yapmayı öğrendi

Burhan CEYHAN/SÖKE (Aydın), () - AVRUPA Komisyonu ve Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 'Art in Village-Köyde Sanat Var' projesi kapsamında, Türkiye ve Yunanistan'dan gelen üniversite öğrencileri Aydın'ın Söke İlçesi'nde hasırdan şemsiye yapmayı öğrendi.
'Art in Village-Köyde Sanat Var' projesi süresince çeşitli atölyeler, köy ziyaretleri, dış mekan etkinlikleri, kültür- sanat aktiviteleri gerçekleştirecek olan Türk ve Yunan öğrenci grubu, proje çalışmaları için Kuşadası ve Söke'yi tercih etti. Söke Belediyesi'nin önemli katkı sunduğu projede, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden ve Yunanistan'dan gelen öğrenci grubu ağırlandı. Söke'de tarihi Kemalpaşa evlerini gezen Türk ve Yunan öğrenciler Söke'nin önde gelen el sanatları örneklerinden olan körüklü çizme ve hasır şemsiye yapımını yerinde gördü. Yöresel zeybek oyununu profesyonel halk oyunu ekibi ile birlikte Söke'de sergileyen öğrenciler Söke'ye bağlı Serçin Mahallesi'ni de gezme fırsatı buldu. Söke Belediyesi'ni de ziyaret eden öğrencilere ilçeyle ilgili genel bilgiler veren Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, yöresel sanatların yaşatılması ve genç nesle tanıtılması amacıyla başlatılan proje için, proje sorumluları başta olmak üzere emeği olan herkesi kutladı.
GENÇLERE SANAT ALANINDA FARKINDALIK
Söke'de yaklaşık 40 haneli Roman vatandaşların geçim kaynağı olan hasır şemsiye yapımını yakından gören grup, ellerine kargıları alarak şemsiye yaptı. Projenin asıl amacının gençlerin dikkatini küçük yerleşim yerlerindeki sanatlara çekmek olduğunu belirten Proje Eğitmeni Özgün Sunar şunları söyledi:
"Gençlerin nitelikli olarak yetişmeleri, hayattan zevk almaları için sanat alanında farkındalık yaratmak istedik. Esas hedefimiz kırsal alanda yaşayan dezavantajlı gençlerdi. İki ortaklı proje gerçekleştiriyoruz. Proje ortağımız Yunanistan. 9 gün boyunca Kuşadası ve Söke'de olacağız. Atölyeler ve çeşitli kültürel geziler gerçekleştirmeye başladık. Söke'de el sanatları körüklü çizme, hasır şemsiye, bez bebek yapımını yakından görme fırsatı bulduk. Bu gezide öğrenciler el sanatlarını uygulamalı olarak görme ve yapma fırsatı da buluyor."

FOTOĞRAFLI

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@