Van'da kan davası barış yemeğiyle son buldu

Osman BEKLEYEN-Orhan AŞAN/VAN,()-VAN'ın Ocaklı Mahallesi'nde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişinin ölümü sonrası iki aile arasında başlayan kan davası barışla sonlandırıldı.  Van'ın Ocaklı Mahallesi'nde 22 gün...

Haberler 04.08.2016, 17:49
Van'da kan davası barış yemeğiyle son buldu

Osman BEKLEYEN-Orhan AŞAN/VAN,()-VAN'ın Ocaklı Mahallesi'nde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişinin ölümü sonrası iki aile arasında başlayan kan davası barışla sonlandırıldı. 
Van'ın Ocaklı Mahallesi'nde 22 gün önce Özyer ve Küçük ailelerinin mensupları arasında arazi yüzünden silahlı kavga çıktı. Kavgada 13 yaşınadaki Muhammet Özyer silahla öldürülünce Küçük ailesinden 2 şüpheli yakalanarak cezaevine konuldu. Olayın ardından kan davasının son bulması için de başta kanaat önderleri, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe devreye girdi. Girişimler sonrası her iki ailenin büyükleri barışı kabul edince Tuşba Belediyesi'nin organizesiyle barış yemeği verildi.
Ocaklı Mahallesi'ndeki barış yemeğine Van Valisi İbrahim Taşyapan, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, İl Jandarma Komtanı Albay Yücel Uğur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Ak Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, Van'ın ilere gelenleri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Barış yemeğinde ilk olarak Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, her iki aile büyüğünün de kendilerinin yaptığı barış çağrısına olumlu cevap verdiğini ve bölgede en kısa sürede barışla sonuçlana kan davası olduğunu söyledi. 

YANLIŞI AFFETMEK BÜYÜKLÜKTÜR
Daha sonra konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, insanların hayatlarında hatalar yapabileceğini belirten Vali Taşyapan, hataların affedilmesinin önemli bir erdem olduğunu söyledi. Vali Taşyapan, "İki aile arasındaki husumetin büyümemesi için buradayız. İnsan hayatında hata yapabilir. Dolayısıyla insanın bir özelliği de tövbe etmesi ve bunu kalıcı olmasıdır. Bizde burda bir tövbenin yapılışına şahitlik ediyoruz. Bazı yanlışlıklar olabilir. Bu yanlışlıkları affetmek büyüklüktür. Bu barış da bir büyüklüktür. Hataları büyütmeyelim. Büyükler öncülük etsin. Güzellikleri çoğaltalım. Bu güzellikler çoğaldıkça kötülükler boğulacaktır" dedi.
BİRBİRLERİNE SARILARAK AĞLADILAR
Daha sonra Tuşba İlçe Müftüsü Zahit Demirel, dua okudu. Her iki ailenin mensuplarının Kuran-ı Kerim'in altından geçtikten sonra birbirlerine sarılarak ağladı. Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe tarafından her iki ailenin fertlerine Kuran-ı Kerim hediye edildi. Barış etkinliğine katılanlar yemek yedikten sonra ayrıldı.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@