Türkolog Prof. Dr. Kazım Mirşan son yoluluğuna uğurlandı

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), () - BODRUM'da solunum yetmezliği ve yaşlılığa bağlı nedenlerle vefat eden 97 yaşındaki Türkolog Prof. Dr. Kazım Mirşan, sanatçı Orhan Gencebay'ın da katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı....

Haberler 20.07.2016, 17:47
Türkolog Prof. Dr. Kazım Mirşan son yoluluğuna uğurlandı

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), () - BODRUM'da solunum yetmezliği ve yaşlılığa bağlı nedenlerle vefat eden 97 yaşındaki Türkolog Prof. Dr. Kazım Mirşan, sanatçı Orhan Gencebay'ın da katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.
Yaklaşık 20 yıldır tatilini Bodrum'da geçiren Türkolog Prof. Dr. Kazım Mirşan, iki gün önce vefat ettiği ilçede, bugün son yolculuğuna uğurlandı. İnşaat mühendisi olmasına rağmen özellikle Türkler ile ilgili araştırmaları ile tanınan Mirşan'ın Bodrum'daki cenaze törenine eşi Ülgen Mirşan, oğulları Murat Mirşan, Serdar Mirşan ve Orhan Mirşan ile gazeteci yazar Can Pulak, MHP İlçe Başkanı Mehmet Tosun, sanatçı Orhan Gencebay, Doğu Türkistan'dan gelen öğrencisi Murat Turpan ve yaklaşık 50 kişi katıldı.
Türkbükü Camisi'nde öğle vakti düzenlenen cenaze törenine katılan Orhan Gencebay, Mirşan'ın Türk bayrağına sarılı tabutunun başından bir an olsun ayrılmadı. Gencebay şunları söyledi:
"Onu tanımaktan ve ailesini tanımaktan gurur duyuyorum. Son zamanlarında mümkün olduğunca birlikte olmaya çalıştım ama kısmeti, ömrü bu kadarmış. Babamız, hocamız dünya tarihini alt üst edecek bulgu ve belgeleri ortaya çıkaran bir tarihçiydi. Henüz gereği kadar anlaşılamamış olabilir ama, gerçekten babamızın değeri ve yaptığı araştırmaların önemi bir gün çok daha iyi anlaşılacak. Görecekler ve babamızın ortaya çıkardığı belgeleri anlayacaklar. Herkese Türklüğü öğrenmek için onun yayınlarından edinmesini öneriyorum. Allah gani gani rahmet eylesin, hepimizin başı sağolsun."

MİRŞAN'IN MEZARINA DOĞU TÜRKİSTAN BAYRAĞI
Kadınların da erkeklerle birlikte saf tuttuğu cenaze namazının kılınmasının ardından Kazım Mirşan, Türkbükü Mezarlığı'nda ailesi ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Eşi Ülgen Mirşan "Bugün ne söyleyebilirim ki! Hayatımın en uzun arkadaşını kaybettim. Kendisi hayatının önemli bir bölümünü Türklüğe ve araştırmalarına adamıştı, çok üzgünüm" dedi. Mirşan'ın mezarı başına dikilen, adının yazılı olduğu tahtaya, 'TÜRK' yazısının bulunduğu Doğu Türkistan bayrağı asıldı. Cenaze töreninin sonunda Ülgen Mirşan taziyeleri kabul etti.
KAZIM MİRŞAN KİMDİR?
Doğu Türkistan'ın İli Nehri üzerindeki Gulca kentinde 4 Temmuz 1919'da dünyaya geldi. 1932'de öğrenimine İstanbul'da devam etti. Boğaziçi Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1940'ta Yüksek Mühendis Mektebi'ne girdi. 1942'de üçüncü sınıftayken Almanya'ya giderek Berlin'de Technische Schule'de okudu. 1946 yılında Türkiye'ye döndüğünde tekrar başlatılan Irkçılık- Turancılık Davasına tanık olarak çağırıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak adı değiştirilmiş olan Yüksek Mühendis Mektebi'nde, inşaat yüksek mühendisliğini okumaya devam ederek 1947'de mezun oldu. İnşaat mühendisi olarak Almanya, İsviçre ve Türkiye'de çalıştığı sırada hobi olarak eski Türkleri araştırmaya başladı.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@