Suriyeliler için vatandaşlık hakkı çağrısı

İZMİR'de Halkların Köprüsü Derneği üyeleri, Türkiye'deki göçmen ve mülteciler için hem mültecilik statüsünün verilmesini hem de vatandaşlık imkanının tanınmasını talep etti. Alsancak'taki dernek binasında düzenlenen basın toplantısında...

Haberler 10.08.2016, 14:19
Suriyeliler için vatandaşlık hakkı çağrısı
İZMİR'de Halkların Köprüsü Derneği üyeleri, Türkiye'deki göçmen ve mülteciler için hem mültecilik statüsünün verilmesini hem de vatandaşlık imkanının tanınmasını talep etti.
Alsancak'taki dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Cem Terzi, tarihin en kalabalık zorunlu nüfus hareketlerine tanık olunduğu bugünlerde mültecilik sorununun insani temelinin göz ardı edildiğini savundu. Terzi, mültecilerin hayatta kalmak için kendi ülkelerini terk ederek her türlü vatandaşlık haklarını kaybettiklerini ve sığındıkları ülkede de haklardan ve vatandaşlıktan mahrum biçimde hayatta kalma mücadelesi verdiklerini söyledi.
Başkan Terzi, Almanya'da yıllar önce Türklerin yaşadığı yabancı düşmanlığını, nefret söylemini, linç saldırılarını ve ırkçılığı bugün Suriyelilerin Türkiye'de yaşadığını ifade ederek, Suriyeliler dahil tüm yabancılara mülteci statüsü verilmesi gerektiğini kaydetti.
Terzi, "Ülkemizdeki göçmen ve mülteciler için hem mültecilik statüsünün verilmesini hem de vatandaşlık imkanının tanınmasını talep ediyoruz. Türkiye'de yaşayan bütün yabancılara vatandaşlık hakkını savunuyoruz çünkü Türkiye'de vatandaşlık haklarından mahrum olanlar yalnızca Suriyeliler değildir. İsteyenlere sınıflarına, ırklarına, ulusal aidiyetlerine, etnik kökenlerine, inançlarına, dinlerine, mezheplerine bakmadan hiçbir ayrımcılık yapmadan vatandaşlık hakkı verilmelidir" diye konuştu

FOTOĞRAF

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@