Şehit Özel Harekatçı, Erzurum'da toprağa verildi

DARBE girişimi sırasında Ankara Gölbaşı'nda Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit olan 29 yaşındaki Özel Harekat polisi Yakup Sürücü'nün cenazesi, memleketi Erzurum'da düzenlenen törenin ardından gözyaşlarıyla...

Haberler 19.07.2016, 13:53
Şehit Özel Harekatçı, Erzurum'da toprağa verildi
DARBE girişimi sırasında Ankara Gölbaşı'nda Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit olan 29 yaşındaki Özel Harekat polisi Yakup Sürücü'nün cenazesi, memleketi Erzurum'da düzenlenen törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi. Törende şehit babası İbrahim Sürücü, "Ağlamak yok, ağlayanı tören alanından çıkarın" derken, şehit kardeşi Serkan bir mermi çekirdeği göstererek "Bunu ağabeyimin içinden çıkardım" dedi.
15 Temmuz Cuma gecesi darbe girişimi sırasında savaş uçaklarıyla bombalanan Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda şehit olan, 2'si kız 7 kardeşin en büyüğü olan Özel Harekat polisi Yakup Sürücü için memleketi Erzurum'da bugün tören düzenlendi. İl Emniyet Müdürlüğü bahçesindeki törene, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Milletvekili Mustafa Ilıcalı, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Kahraman, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, askerler ile şehidin yakınları ve binlerce Erzurumlu katıldı.
Polis mangasının şehit Yakup Sürücü'nün Türk bayrağına sarılı tabutunu tören alanına getirmesi sırasında yakınları ve kardeşleri tabuta koştu. Tabuta sarılarak ağlayanları ikaz eden şehit babası İbrahim Sürücü, "Ağlamak yok, ağlayanı dışarı atın. Ben babasıyım, kimseyi sevindirmeyin. Vatana kurban olsun. Ben evladımı vatana, bayrağa, polise, millete verdim. Ağlayan burada durmasın. O şehadet şerbeti içmiş. Vatana, bayrağa, polise kurban olsun. Askerin bir kısmına değil Feto kafirine değil. Kimse bundan sonra Feto demesin. Bunlar yargılanacak. Herkes beni dinlesin ben yaralıyım. Bunlar asılacak, idam gelsin" diye konuştu.
Cenaze törenine özel harekatçı kıyafetleriyle katılan şehit kardeşi Sefa Sürücü, "Ağabeyim vatana kurban olsun ama öcünü istiyorum" dedi.
Ağabeyinin tabutuna sarılan Serkan, cebinden çıkardığı mermi çekirdeğini göstererek, "Bakın bunu ağabeyimin içinden aldım. Bunların hepsi asılacak. Onları asın" diyerek ağladı.
Şehit yakınlarının yanına gelen Milletvekili Mustafa Ilıcalı ve Müftü Vekili Celal Büyük, başsağlığı diledi, onları sakinleştirmeye çalıştı. Müftü Vekili Celal Büyük, baba İbrahim Sürücü'nün koluna girerek şehidi dualarla uğurlayacaklarını bildirdi ve teselli etti. Törende şehitler için bir dakikalık saygı duruşundan bulunulmasının ardından şehit Yusuf Sürücü'nün öz geçmişi okundu. Vali Seyfettin Azizoğlu, tören boyunca baba İbrahim Sürücü'nün kolundan tutarak teselli vermeye çalıştı. Törene katılan şehit annesi Çiğdem, 1 yıllık eşi Ümmügülsüm, kız kardeşleri Mehtap ve Meryem'e polis memurları yardımcı oldu.
Müftü Vekili Celal Büyük'ün Kuran okumasının ardından yaptığı duayla şehit polisin naaşı tören alanından polis mangası tarafından omuzlara alınarak çıkarıldı. Bu sırada polis mangasının arasına giren baba İbrahim Sürücü ve kardeşleri Türk bayrağına sarılı tabutu cenaze aracına taşıdı.
Evli ve 6 yılık polis memuru olan Yakup Sürücü için Emniyet'teki törenden sonra Narmanlı Camii'nde cenaze namazı kılındı. Şehit Sürücü'nün cenazesi, merkez Pasinler İlçesi'nin Taşkaynak Mahallesi'ndeki aile mezarlığında toprağa verildi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@