Şanlıurfa Valisi: Kimsenin gözyaşına bakılmayacak

Ali LEYLAK- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, () – ŞANLIURFA Valisi Güngör Azim Tuna, darbe sürecinde vatanına, milletine ihanet edenlerin gözyaşlarına bakmayacaklarını söyledi. Vali Tuna, darbe soruşturması kapsamında kentte aralarında rütbeli...

Haberler 19.07.2016, 16:45
Şanlıurfa Valisi: Kimsenin gözyaşına bakılmayacak

Ali LEYLAK- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, () – ŞANLIURFA Valisi Güngör Azim Tuna, darbe sürecinde vatanına, milletine ihanet edenlerin gözyaşlarına bakmayacaklarını söyledi. Vali Tuna, darbe soruşturması kapsamında kentte aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu 150 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, kentte alınan güvenlik önlemleri ve darbe sürecinde yaşananları değerlendirmek için basın toplantısı yaptı. Darbe soruşturması kapsamında Ankara’dan gelen listeye göre Şanlıurfa’da aralarında rütbelilerin de bulunduğu 150 kişinin gözaltına alındığını belirten Vali Tuna, şunları söyledi:
"Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığımızın yapmış olduğu gözaltılar neticesindeki çalışmalar devam ediyor. Tutuklamalara ilişkin henüz net bir bilgi yok. Burada fiilen bir kalkışma bir hareket olmamış olsa da Cuma akşamı ki bu darbecilerle irtibat halinde harekete geçmeyi bekleyen unsurlar olabileceğinden hareketle yapılan tespitlere göre işlemler yapılmıştır. O personellerle ilgili gereken işlemler yapılıyor. Kolordu Komutanlığının belli bir saatte gelen talimatına göre hukuk dışı bir emre uyulmayacağı, birimlerin kesinlikle yerlerini terk etmemesi ve kışlalarında kalmaları yönünde bir talimat ve yazı geldi biz uyguluyoruz. Bizim tugayda tabi ki buna uyuldu. Dışarıya yönelik bir şeye kalkışmadılar."
15 Temmuz akşamı gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin boşa çıkmasının ardından darbe girişimini yapanların millete ihanet edenlerin, cezasız kalmayacağını da aktaran Vali Tuna şöyle devam etti:
"Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bu kadar bu millete böyle bir ihanet yapılıyor. Böylesine gözü dönmüş bir şekilde bir darbe girişimi üst aklın uşakları olarak bunu yapmaya kalkıştılar böyle bir şeyi ilk defa yaşıyoruz. İdari anlamda malum yapıyla bağlantılı olduğu tespit edilen değişik kademelerdeki kamu görevlileri emniyet müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 150’ye yakın isimle ilgili Ankara’dan gelen listeye göre işlem yapıldı. Vali Yardımcısı, Kaymakam düzeyinde. Bizde iki kaymakam var, onun dışında 55 civarında hakim ve savcı var. Bunlara ilişkin gözaltı işlemleri sürdürülüyor. Değişik STK’larda örgütlenmelerde böyle yuvalanmış, sızmış, buralardan istifade eden, buraları emen, bu ülkenin kaynaklarını bir şekilde aktaran, bunlarla ilgili gönül fikir ilişkisi içerisinde olan kim varsa bunları iyi teşhis edebilmeliyiz ve kim olursa olsun gözünün yaşına bakmamız lazım. Adam bu ülkeyi silmiş tamamen başka ülkenin ajanı gibi çalışıyor."

MERHAMET OLMAYACAK
Vatana, millete hainlik gerçekleştirenlere karşı merhamet duyulmayacağını kimsenin gözyaşına bakılmayacağının vurgulayan Güngör Azim Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu vatan hainlerine merhamet yok kesinlikle devlet böyle bir riski alamaz hukuk içerisinde bağlantısı tespit edilenler hakkında gerekenler yapılacaktır. Bu paralel yapı hiçbir şeye benzemiyor. Masum insanların üzerlerine ateş açarak, bombalayarak her şeyi yapabileceklerini bu millete kanıtladılar. Kendi kendilerini sonlandırdılar ve milletin gözünde tamamen bitirdiler. Biz her türlü terbimizi aldık ve Şanlıurfa’da görevimize devam ediyoruz. Askerimizi rencide etmeyeceğiz, asker bizim askerimiz. Bu ordu bizim ordumuzdur. İçlerinde çürük elmalar vardı bunları ayıkladık ve ayıklamaya devam ediyoruz."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@