OMÜ'ye '15 Temmuz Demokrasi Parkı' açıldı

Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, () - SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne (OMÜ) '15 Temmuz Demokrasi Parkı' açıldı.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yeniden düzenlenen ve '15 Temmuz Demokrasi Parkı' adı verilen park alanı ve anıtının...

Haberler 04.08.2016, 17:46
OMÜ'ye '15 Temmuz Demokrasi Parkı' açıldı

Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, () - SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne (OMÜ) '15 Temmuz Demokrasi Parkı' açıldı. 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yeniden düzenlenen ve '15 Temmuz Demokrasi Parkı' adı verilen park alanı ve anıtının açılışı bugün yapıldı. Açılış törenine, Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Albay Emin Karataş, Ondokuz Mayıs Üniversitdesi Rektörü Prof.Dr.Hüseyin Alkan, öğretim üyeleri ve protokol üyelerinin katıldı. 4 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan park içinde 12 adet piknik masası, 30 metrekarelik bir kameriye, bir adet Osmanlı çeşmesi ve 1000 metrelik bir şürüyüş parkı bulunuyor.  15 Temmuz Demokrasi Parkı açılış töreninde konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Böyle bir kalkışmanın böyle bir paralel devlet yapılanmasının içine sızmış FETÖ örgütünün Türkiye'yi ne büyük bir uçuruma sürüklediğini hep beraber gördük. Türkiye çok önemli bir dönüm noktası yaşadı. Cumhurbaşkanımızın özellikle televizyon üzerinden çağrı yapması, büyük Türk milletinin bu çağrıya kulak vererek meydanlara, havaalanlarına, caddelere doluşması çok önemli bir tehlikeyi savdı. Ama bir taraftan da devletin ayıklanması gerekiyordu. Şu anda OHAL yasasıyla bu sağlanıyor. Diğer taraftan yurt dışıyla ilgili çok önemli bir PR çalışmasına ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye'de sanki radikal bir kesim, bu mücadeleyi kazanmış gibi bir ters algıyla, özellikle batı medyası iki yüzlülüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Bunu mutlak süretle, çok net olarak, açıklılıkla anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu yöntemi de her fırsatta bunları yazacağız, çizeceğiz, farklı dillerde aktaracağız ki bu olumsuz hava değişsin. Çünkü batı medyasının arzuladığı şey bu. FETÖ örgütünün ihtilali, darbeyi başarması onların heralde arzuladıkları şeydi. Ve bu noktada da sanki hazırlıklı gibiydiler" dedi.
Türk milletinin sadece FETÖ örgütünün, şebekesinin düzenlediği derbeyi püskürtmediğinin altını çizen OMÜ Rektörü Prof.Dr.Hüseyin Alkan ise, "Hepinizin bildiği gibi eğer o darbe, o gece başarılı olsaydı Türk milletinin bin yıldır vatan kıldığı bu coğrafya parçalanacaktı. Egemenliğimiz elden gidecekti. Bin yıldır vatan kıldığı bu topraktaki Türk milleti vatansız kalacak, öte yandan dünyanın mazlum milletleri de hamisiz ve sığınaksız kalacaktı. O gece ve devamında Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, meclisimizin tüm partileriyle dik duruşu, Türk milletinin gerçekten bir destan yazması, bunun yanında milletin yanında olan polisimizin ve kahraman silahlı kuvetlerimizin elinden geleni yapması, mücadele ve müdahale etmesi bu ülkeyi milli iradeyi ve elbette demokrasiye sahip olmamızı sağladı. Özellikle üniversite gençliğine emanet edeceğimiz bu Cumhuriyeti, bu ülkeyi ve demokrasimizi hangi zorluklarda elde edildiğinin hatırlanması için böyle bir parkın ve şehitler anıtının üniversite içinde olması çok anlamlıdır" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesilerek parkın açılışı yapıldı.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@