Müftü Güven: Mümin, ihanet ederek hasmını dahi öldüremez

KAYSERİ Müftüsü Doç.Dr. Şahin Güven, 15 Temmuz'da darbe teşebbüsü yapan FETÖ/PDY'nin, 'Yalan Makinesi' olduğunu belirterek, "Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah; 'Ey iman edenler! Allah'a ve Peygamber'e hainlik etmeyin. Bile bile...

Haberler 09.08.2016, 12:22
Müftü Güven: Mümin, ihanet ederek hasmını dahi öldüremez
KAYSERİ Müftüsü Doç.Dr. Şahin Güven, 15 Temmuz'da darbe teşebbüsü yapan FETÖ/PDY'nin, 'Yalan Makinesi' olduğunu belirterek, "Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah; 'Ey iman edenler! Allah'a ve Peygamber'e hainlik etmeyin. Bile bile kendi (aranızdaki) emanetlerinize de hainlik etmeyin' buyuruyor. Bu darbe teşebbüsünü yapan ihanet şebekesi, yalan makinesi değil mi? Sürekli yalan söylüyorlar herkese, yalanla kurulan bir cemaat olabilir mi? Yalan üzerine kurulmuş dini bir yapı olabilir mi?" dedi. 
Müftü Güven, Hunat Camii’nde sabah namazı ardından düzenlenen 'Gençlik Huzurda Buluşuyor' adı verilen programda vaaz verdi. Güven, Allah'ın "Ey iman edenler! Allah'a ve Peygamber'e hainlik etmeyin. Bile bile kendi aranızdaki emanetlerinize de hainlik etmeyin" buyurduğunu, Hz. Muhammed'in ise  'İman; ihanet ederek öldürmeyi engeller' hadis-i şerifi bulunduğunu hatırlatarak şöyle dedi:
"Yani mümin ihanet ederek hasmını dahi öldüremez. Mümin, emanet verilen kişiyi aldatarak öldüremez. Bu darbe teşebbüsü yapan ihanet şebekesi, yalan makinesi değil mi? Sürekli yalan söylüyorlar herkese, yalanla kurulan bir cemaat olabilir mi? Yalan üzerine kurulmuş dini bir yapı olabilir mi? Üzerine asker kıyafeti giymiş olan ihanet şebekesi kendilerine bu devletin, bu milletin, bu masum halkın emanet etmiş olduğu tankları, topları, füzeleri, helikopterleri, uçakları nasıl olur da bu halka ihanet ederek kullanır. Kendilerine, düşmanlarımıza karşı kullanmak üzere verilen silahları nasıl masum halka çevirebilirler? Bir de dünyalık işlerle uğraşırken haramı, helali gözetiyorlar mı? Helali haramı gözetmediler. Sınavlarda soruları çaldılar, kendi adamlarının ön plana geçmesi için."
MÜNAFIKLIĞIN ALAMETİ
Hz. Muhammed'in başka bir hadisini de anımsatan Müftü Doç. Dr. Şahik Güven, şunları bildirdi:
"Müslümanların içerisinde yaşayıp da Müslüman gibi gözüken ve fakat nifak alameti taşıyan, kafirlerle işbirliği yapan, Yahudi ve Hıristiyanlar'la işbirliği yapan, gerçek manada İslam’ın tadını ve hazzını, lezzetini alamayan münafığın özelliği, alameti üçtür, bunlar; yalan söyler, emanete ihanet eder ve sözünde durmaz. Efendim büyük bir dava için kendisini gizlemesi gerekiyormuş onun için yalan söylemesi caizmiş. Yalan söylemek caiz, hanımını soyup soğana çevirmesi, açılıp saçılması caiz, içki içmek caiz, yalan söylemek caiz... Böyle bir din olabilir mi? Böyle bir dinin adı İslam olabilir mi? Kkendisine güvenildiği zaman, yani kendisine bir şey emanet edildiği zaman ona ihanet eder. Bulunmuş olduğu bütün yapılarda ister imam olsun, ister allame-i cihan olsun bulunduğu yerde eğer kendisine verilen hizmete ihanet ediyorsa, kendi ihanet şebekesine çalışıyorsa ne demektir bu? Kendisine güvenilmez demektir. Eminlik vasfını yitirmiş demektir. Söz verdiği zaman da sözünde durmaz. Oysa Allah Resulü başka bir hadisi şerifte (Müslüman müslümanın kardeşidir) buyuruyor. Ne demek bu kardeş? Benim cemaatimden, benim grubumdan, benim tarikatımdan olmasa bile adı Müslüman ise kardeştir. Öyleyse, Müslüman, Müslüman kardeşine ihanet edemez. Müslüman Müslüman’a yalan söyleyemez ve onu zor durumda bırakamaz."
Ülke olarak Doğu, Güneydoğu'da, terör örgütüne karşı amansız mücadele verilirken 15 Temmuz'da hain darbe girişiminde bulunanların bu ülkenin insanlarını zor durumda bıraktıklarını vurgulayan Güven, şöşye devam etti:
"Bu ülkenin Müslümanlarını zor durumda bıraktılar. Şimdi kendimizi buna göre değerlendirmek durumundayız. Mümin, kendisine güvenilen insandır. Bu dünyada güvenini yitiren bir insan ya da cemaat artık kendisine güvenilmez olduğu andan itibaren işi bitmiştir. Öyleyse Rabbimize dua edelim. Rabbimizden emanetlere ihanet etmeyen, mümin kardeşine yalan söylemeyen, kendisine emanet edilen her şeye hakkıyla riayet eden ve Müslümanları zor durumda bırakmayan; hatta zor durumda bulunan Müslümanlara yardım eden kullarından olmamız için yüce Mevla’ya dua etmeliyiz. Rabbim bizleri ihanet edenlerden eylemesin."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@