Kocaeli'de 1020 kişi görevden uzaklaştırıldı

Ergün AYAZ/İZMİT(Kocaeli), () - KOCAELİ Valisi Hasan Basri Güzeloğlu darbe girişimi sonrası gözaltına alınan 186 kişiden 93 kişinin tutuklandığını, kamu kuruluşlarında da 020 personelin görevden uzaklaştırıldığını...

Haberler 23.07.2016, 16:47
Kocaeli'de 1020 kişi görevden uzaklaştırıldı

Ergün AYAZ/İZMİT(Kocaeli), () - KOCAELİ Valisi Hasan Basri Güzeloğlu darbe girişimi sonrası gözaltına alınan 186 kişiden 93 kişinin tutuklandığını, kamu kuruluşlarında da 020 personelin görevden uzaklaştırıldığını söyledi.
Kocaeli Valisi Güzeloğlu'nun valilik binasında yaptığı basın toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve daire müdürleri katıldı. İl genelinde 1020 personelin görevden uzaklaştırıldığını söyleyen Vali Güzeloğlu, "Yine bu personelden asker, sivil, yerel yönetim, üniversite, kamu görevlileri dahil olmak üzere 186 kişi gözaltına alınmış 93'ü tutuklanmıştır. Bu süreç yargı organlarının denetim ve gözetiminde sürmektedir" dedi.

Vali Güzeloğlu bakanlık onayıyla görevden uzaklaştırmaların olduğunu belirterek, "Tüm il genelinde bakanlık onayıyla toplam 544 eğitimci görevden uzaklaştırılmış. Bu süreç içerisinde hem yönetici, hem de eğitimci vasfıyla anılan personele tebliğ edilerek görevleri sonlandırılmıştır. Özel kurum olarak toplam il genelinde faaliyette bulunan çalışma lisansı iptal edilen toplam 45 kurum bulunmaktadır. Bu kurumlarda 4 bin 400 personelin çalışma lisansına dayalı yetkisi iptal edilmiştir" diye konuştu.
İl genelinde 21 özel okulun faaliyetinin sonlandırıldığını açıklayan Güzeloğlu, şöyle konuştu: 
"Yine 19 özel dershanenin faaliyeti sonlandırılmıştır. Sonlandırılan bu kurumların kanun hükmündeki kararname ile mal varlıkları hazineye devredilmiş. Taşınır mallara da el konulmuştur. Faaliyette bulundukları arsa ve binalar kendi kurum mülkiyetinde ise hazine adına bu işlem tamamlanmıştır. Kiralık devam edenlerde faaliyet men edilmiş, taşınır mallar yediemine teslim alınmıştır. İlimizdeki 11 özel yurt bu anlamda kapatılmış, aynı şekilde binaları hazineye ve gayri menkul malları da yediemine alınmıştır. Yine ilimizde 14 derneğin faaliyeti sonlandırılmış, 1 sendika ve 1 vakıfta faaliyetleri sonlandırılmıştır. Bu hain kalkışmanın yanlıları ve taraflarının hukuk önünde hesap vermesine kadar bir büyük kararlılığı temsil edeceğiz. Görevden uzaklaştırılan personelle ilgili idari anlamda yasal süre içerisinde başlayacak ve yapılacak sonucuna göre hareket edilecek. İlimiz ve ilçelerimizde vatandaşımızla birlikte bu kararlılığımızı en güçlü bir şekilde temin ediyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@