Kirlilik yükü artan Bartın Irmağı'nda toplu balık ölümleri

Ayhan ACAR/BARTIN, () - BARTIN Irmağı'nda kirlilik yükünün artması ve su düzelinin düşmesi ile birlikte toplu balık ölümleri görüldü. Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, 3 çayın birleşmesiyle oluşan Bartın Irmağı'nda yaz...

Haberler 09.08.2016, 11:43
Kirlilik yükü artan Bartın Irmağı'nda toplu balık ölümleri

Ayhan ACAR/BARTIN, () - BARTIN Irmağı'nda kirlilik yükünün artması ve su düzelinin düşmesi ile birlikte toplu balık ölümleri görüldü.
Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, 3 çayın birleşmesiyle oluşan Bartın Irmağı'nda yaz aylarında zaman zaman görülen toplu balık ölümleriyle ilgili inceleme yaptı. İnceleme sonunda açıklama yapıldı. Açıklamada, ırmağın Kemerköprü Mevkii'nde toplu balık ölümleri, Asma Köprüsü ve Gazhane Mevkii'nde ise yoğun kirlilik görüldüğü belirtildi. Evsel ve katı atıksuları ile sanayi atıksularının Kocanaz, Kocaçay ve Arıt Çayları ile Bartın Irmağı'na verildiği ifade edildi. Açıklamada, Kurucaşile ve Amasra Belediyeleri hariç Bartın Belediyesi de dahil tüm belediyelerin atıksularının arıtılmadan ırmak ve yan kollarına verildiği kaydedilerek, şöyle denildi:
"Bartın Irmağı'nda dip sedimentlerinin oluşması ve atıksuların etkisiyle kirlilik yükünün arttığı gözlenmektedir. Irmakta kirlilik yükünün artması, aşırı sıcaklar nedeniyle su seviyesinin düşmesine bağlı olarak suda oksijen miktarının azalmasıyla toplu balık ölümlerinin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bartın Belediyesi ile Kozcağız Belediyesi'nin atıksu arıtma tesislerinin devreye alınması ile Bartın Irmağı'nda kirlilik yükü büyük oranda ortadan kalkacaktır."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@