Kars'ta tanklar emniyetin kapısına dayanınca, çatışmanın eşiğinden dönülmüş

ANKARA, () - KARS'ta, 15 Temmuz Cuma gecesi darbe girişiminde bulunan askerlerin İl Emniyet Müdürlüğü’nün kapısına tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları ile dayanarak Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı gözaltına almak...

Haberler 21.07.2016, 11:41
Kars'ta tanklar emniyetin kapısına dayanınca, çatışmanın eşiğinden dönülmüş

ANKARA, () - KARS'ta, 15 Temmuz Cuma gecesi darbe girişiminde bulunan askerlerin İl Emniyet Müdürlüğü’nün kapısına tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları ile dayanarak Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı gözaltına almak istediği, askerlerle polisler arasında çatışmanın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı. Gergin anlar, kameraya saniye saniye yansıdı. Görüntülerde Emniyet Müdürü Karaduman, kendisini gözaltına almaya gelen askerlerin önüne geçip, eline aldığı megafonla, "Hep beraber bu vatanı bu milleti koruyacağız. Buna yetkiniz yok. Buna müsaade etmeyeceğiz" diyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içine sızan grubun darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz Cuma gecesi, Kars’ta İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman'ı gözaltına almaya gelen askerlerle polisler arasında çatışmanın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı.
TESLİM OLUNMAYACAK, GEREKİRSE ÇATIŞILACAK
Kars 14. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı’nın emri ile çok sayıda tank ve zırhlı personel taşıcıyla gelen askerler tarafından Emniyet Müdürlüğü binası kuşatıldı. Askeri araçların müdürlük binasının önüne gelişi sırasında görevli polisler engellemeye çalıştı. Bu sırada askeri araçtan inen Yarbay Ali Ercan Ormanoğlu, polislere Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı almak üzere geldiğini söyledi. Bu bilgi üzerine Müdür Karaduman, telsizle tüm ekiplere, "Kesinlikle teslim olunmayacak, gerekirse çatışılacak" şeklinde anons yapıp çelik yelek giyerek binanın önüne indi. Burada kendisini almaya gelen askeri personele yönelik, "Araçlardan anons ettiriyorum sokağa çıkma yasağı yok. Böyle bir şey yok. Hep beraber bu vatanı bu milleti koruyacağız. Buna yetkiniz yok. Buraya birkaç kişi gelip devleti sokağa dökmesinden başka bir şey değil. Buna da müsaade etmeyeceğiz. O yüzden hepinizden sağduyulu vakur ve onurlu bir duruş istiyorum. Başka bir şey de demiyorum" dedi.
Bu sırada yüzlerce Karslı Emniyet Müdürlüğü önüne toplandı. Emniyet Müdürü Karaduman’ın anonsuna rağmen Yarbay Ali Ercan Ormanoğlu ısrarla, "Biz tekrardan söyleyelim kimseye zarar vermek için uğraşmıyoruz, bize denilen 'Sadece davet edin' dediler. Arkadaşlar biz nazikçe davet ediyoruz" dedi. Bunun üzerine Terörle Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis, "Karşı karşıya gelmeyelim. Sonuna kadar Emniyet Müdürümüzü almaya teşebbüs edilirse emniyet birimleri olarak sonuna kadar direneceğiz. Bizler kardeşiz birbirimizle karşı karşıya gelmemek için elimizden geleni göstermeliyiz. Kardeşçe herkes görev alanına dönerse daha iyi olur" yanıtını verdi. Bu sırada tartışmayı izleyen kalabalıktakiler, "Komutanım benim Genelkurmay Başkanım şu anda esir alınmış. Siz kime hizmet ediyorsunuz? Bize söylemek zorundasınız" diye tepki gösterdi. Askeri personelin "Sadece davet ediyoruz" şeklinde ısrara devam etmesinden sonra tanklar hareket edince toplanan halk bu kez üzerine yürüyerek durdurdu.

LİNÇ GİRİŞİMİ
Tankların hareket etmesi ile bir anda ortamın gerginleşmesi üzerine halk Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı almak için gelen birlikte görevli Yarbay Ali Ercan Ormanoğlu’nun önce başındaki kepini aldı ardından da linç etmek istedi. Bu sırada Özel Harekât Şube Müdürü İsa Erdem devreye girerek Yarbay Ormanoğlu’nun koluna giderek halkın arasından uzaklaştırıp onu kurtardı. Bu sırada darbeci askeri personel araçlara binerek uzaklaştı.
Kars Emniyet Müdürlüğü önünde bu olaylar yaşanırken aynı saatte Vali Yardımcıları Adem Ünal ve Ali Karaya’nın 14. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı’nın daveti üzerine makamına gittikleri de darbenin bastırılmasından sonra incelenen güvenlik kameralarında ortaya çıktı.
TANK DELİL OLDU
Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı darbe girişimi soruşturması kapsamında 15 Temmuz gecesi Emniyet Müdürlüğü önüne getirilen tanktan birini halk ele geçirdi. Daha sonra halkın ele geçirdiği tank savcılık talimatı ile el konularak Emniyet Müdürlüğü'nün bahçesinde muhafza altına alındı.
Yaşanan darbe girişimi ile ilgili olarak Kars’ta 2 vali yardımcısı, 11 hakim ve savcı, 2 emniyet personeli ile 14'üncü Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı'nın da aralarında bulunduğu, değişik rütbelerde 155 askeri personelin gözaltına alındığı bildirildi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@