Kapatılan 15 vakıf üniversitesi FETÖ’nün kuluçka merkezi konumundaydı

GAZİANTEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar çerçevesinde kapatılan 15 vakıf üniversitesinin, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kuluçka merkezi konumunda olduğunu...

Haberler 26.07.2016, 14:04
Kapatılan 15 vakıf üniversitesi FETÖ’nün kuluçka merkezi konumundaydı
GAZİANTEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar çerçevesinde kapatılan 15 vakıf üniversitesinin, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kuluçka merkezi konumunda olduğunu öne sürdü.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, 8 yıldır sürdürdüğü rektörlük döneminde yaptığı çalışmaları düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. Üniversite içinde yapılan spor salonu, deney hayvanlarının bulunduğu binayı, araştırma merkezi ve diğer yerleşkeleri dolaşan Rektör Yavuz Coşkun, Mavera Kültür ve Sanat Merkezi’nde gazetecilere açıklama yaptı. 15 Temmuz gecesi bir grup askerin başarısız darbe girişiminin ardından ülke genelinde terör örgütüne yönelik operasyon düzenlendi ve OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile FETÖ’yle irtibatı saptanan 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. Kapatılan 15 vakıf üniversitesinin FETÖ’nün kuluçka merkezi olduğunu iddia eden Coşkun, şunları kaydetti:

"Kapatılan 15 vakıf üniversite FETÖ’nün kuluçka merkezi konumunda. Bu üniversiteler kuluçka merkezi gibi çalışan üniversitelerdir. Şu anda bu üniversitelerin mal varlıklarına devlet el koydu. Bize devretmedi. Devlet bizzat onların sahibi. Defterdarlık bunların tapularını kendi envanterlerini kaydetti. Kanun diyor ki bu öğrenciler vakıf veya devlet üniversitelerini dağıtılır. Bir çalışma yapılacak. Bunu da YÖK yapacak. Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler, vakıf veya devlet üniversitelerine dağıtılacak. Bizler de verilen rakamlara uyacağız. Kurumlar içerisine yerleşmiş hala yani şunu anlayabiliyorum; geçmişte insanların birçoğunun yolu oralardan geçmiş, fakat geçmişte kaldı. 2013’ün sonunda hala ayılmamış insanlar var. Bugün yapılanlara darbe diyemiyorlar. Bunlardan hala medet umuyorlar. Bu tür insanlar topluma zarar verecek insanlardır. Bunların devlet kurumlarından ayıklanması son derece doğrudur ve yerindedir. Bizim kurumda da bunlara dair insanların yer olduğunu biliyoruz. Hem akademik hem idari çok ciddi çalışma yaptık. Burada hukuka çok dikkat ediyoruz. Üniversitemizde 150’yi aşkın görevli hakkında inceleme yapılıyor. 100’e yakın kişi de açığa alındı."

8 yıllık rektörlük döneminde yapılan çalışmaları da aktaran Coşkun, Gaziantep Üniversitesi’ni dünya üniversiteleri arasına soktuklarını belirterek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"8 yıllık beraberliğimizin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Hesap verilebilirlik ilkesiyle hareket ederek ilk başladığımız günden itibaren ne yapacağımızı söylediğimiz gibi bugün de ne yaptığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Üniversite dediğimiz zaman üniversiteyi kapalı bir yer olmadığı sadece yüksek tahsil veren bir yer olmadığı düşüncesiyle yola çıktık. 8 yıllık canhıraş bir çalışma verdik. Toplumla bütünleşen bir üniversite, topluma katan bir üniversite, insanları kucaklayan, topluma yukarıdan bakan değil, fildişi kulelerde oturan değil, toplumun içinde bir şekilde katma değer üreten bir üniversite, yaşayan soluk alan bir üniversite öngördük."
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@