Hayvanlarını aşılatmayana 7 bin lira ceza

Adnan ÇELEBİ / NİĞDE, () - NİĞDE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, il genelinde büyükbaş hayvanlarına şap aşısı yapılmaya başlandığını belirterek, "Aşı yaptırmayanlara 7 bin 323 TL idari para cezası verilecektir"...

Haberler 20.07.2016, 11:47
Hayvanlarını aşılatmayana 7 bin lira ceza

Adnan ÇELEBİ / NİĞDE, () - NİĞDE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, il genelinde büyükbaş hayvanlarına şap aşısı yapılmaya başlandığını belirterek, "Aşı yaptırmayanlara 7 bin 323 TL idari para cezası verilecektir" dedi.
Niğde'de büyükbaş hayvanların sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası il merkezi, 5 ilçe ve bağlı belde ve köylerde 11 Temmuz'da başladı. Aşı kampanyasının 30 Eylül'de son bulacağını açıklayan Murat Türkmen, şunları söyledi:
"Hastalığın kontrol altında tutulması veya oluşmaması için yetiştiricilerimizin tamamının Bakanlığımızın aşılama dönemlerinde hayvanlarını aşılatmaları; aşısız ve kayıtsız hayvanları satın almamaları önem arz etmektedir. Sevk edilecek sığır cinsi hayvanlar sevklerinden en fazla 6 ay önce şap hastalığına karşı aşılanmış olmalıdır. Sevk edilecek sığır cinsi hayvanlara şap aşısı yapılmamış ise, şap aşısı yapıldıktan 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. İki aylıktan küçük ve küplenerek tanımlanmış sığır cinsi hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmayacaktır."

AŞI YAPTIRMAK ZORUNLU
Aşı yaptırmanın zorunlu olduğunu kaydeden Türkmen sözlerini şöyle sürdürdü:
"Büyükbaş hayvanlarımızı şap hastalığından korumak için tümünün kampanya döneminde aşılanması önemli olup, İlimizde programa alınan 135 bin büyükbaş hayvan tetravalan aşı ile aşılanacaktır. Aşı yaptırmayanlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu'na göre 7 bin 323 TL ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereği idari para cezası verilecektir." 
FOTOĞRAFLI

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@