Hava üssünde sessizlik hakim, özel harekat timleri devriye geziyor

Ferit ASLAN / DİYARBAKIR, () - DARBE girişimine katılan ve Ankara'yı bombalayan 6 savaş uçağının havalandığı Diyarbakır 8'inci Ana Jet üssünde darbe girişimi soruşturması kapsamında aralarında generallerin de bulunduğu 83 kişi...

Haberler 20.07.2016, 14:36
Hava üssünde sessizlik hakim, özel harekat timleri devriye geziyor

Ferit ASLAN / DİYARBAKIR, () - DARBE girişimine katılan ve Ankara'yı bombalayan 6 savaş uçağının havalandığı Diyarbakır 8'inci Ana Jet üssünde darbe girişimi soruşturması kapsamında aralarında generallerin de bulunduğu 83 kişi ile ilgili gözaltı işlemi yapılırken, üste 16 Temmuz'dan itibaren sessizliğin hakim olduğu belirtildi. Elektrik ve suların kesik olduğu üste, polis özel harekat timlerinin üssün içinde devriye gezdiği belirtilirken, üssün askeri uçuşlara kapatıldığı ve sadece zorunlu durumlarda izne bağlı uçuşların gerçekleşebileceği bildirildi. 
Türkiye'de, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara'da başta Meclis olmak üzere bir çok noktayı bombalayan uçaklardan 6'sının kalktığı Diyarbakır'daki 8'inci Ana Jet Üssü'nde sessizliğin hakim olduğu görüldü. 15 Temmuz gecesinde darbe girişimine destek için havalanan 6 savaş uçağından sonra üsteki askeri uçuşlar, Diyarbakır Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile yasaklanırken, üssün içinde özel harekat timlerinin devriye gezdiği kaydedildi. 15 Temmuz gecesi üsse yapılan baskında aralarında pilot ve askeri hakim ile savcıların da bulunduğu bütün subaylar gözaltına alınırken, o geceden beri üssün elektrik ve sularının da kesik olduğu belirtildi. Darbe girişiminden önce Kuzey Irak, yurt içi operasyonları ve eğitim uçuşları için her gün uçakların havalandığı 8'inci Ana Jet üssünde askeri uçuşların zorunlu olduğu hallerde ve izne bağlı olarak gerçekleştirileceği kaydedildi. Yaşanan olaylardan sonra dün Ankara'dan bir heyetin üsse gelerek incelemelerde bulunduğu da belirtildi.
ORGENERAL AKAR VE KOMUTANLAR ZİYARET ETMİŞTİ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, Diyarbakır'daki 8'inci Ana Jet üssü'nü darbe girişiminden 10 gün önce ziyaret etmişti. Ziyaret ile ilgili haber ve fotoğraflar Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde şöyle verilmişti:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile birlikte, 5 Temmuz 2016 Salı günü Diyarbakır'da bulunan 7'nci Kolordu Komutanlığı, Jandarma Bölge Komutanlığı ve 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Marmaris'te bulunan Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda bilgi alma, inceleme, görüşme ve bayramlaşma faaliyetinde bulunmuştur." 
TÜRKİYE'NİN DOĞU HAVA SAHASINI KORUYAN ÜS
Diyarbakır'da bulunan ve daha önce adı 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı olan askeri üs, Hava harekatını tek bir merkezden yönetmek üzere 'Komutan Yardımcılığı ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezleri Komutanlığı' olarak adı değiştirildi. Türkiye'nin Doğu hava sahasını korumak ile görevli olan üsse bağlı, 5'inci (Merzifon), 7'nci (Malatya Er-Haç), 8'inci (Diyarbakır) Ana Jet Üs komutanlıkları ve Batman, Erzurum, Muş ve Sivas'ta yedek meydanları bulunuyor. Diyarbakır'daki 8 ve Merzifon'daki 5'inci Ana Jet üslerinde F-16'lar, Malatya'daki 7'nci Ana jet üssünde ise F-4 savaş uçakları çoğunlukta görev yapıyor.
FOTOĞRAFLI

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@