Hava Harp Okulu’nda, darbeden bir gün önce yapılan, 20 general ile subayın katıldığı toplantının ayrıntılarına ulaşıldı

         Yüksel KOÇ / İSTANBUL, () BAKIRKÖY  Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner’in yaptığı soruşturma kapsamında, 14 Temmuz tarihinde saat 20.00 sıralarında Hava Harp Okulu’nda başlayan...

Haberler 25.07.2016, 14:31
Hava Harp Okulu’nda, darbeden bir gün önce yapılan, 20 general ile subayın katıldığı toplantının ayrıntılarına ulaşıldı

 

 

 

 

 Yüksel KOÇ / İSTANBUL, () BAKIRKÖY  Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner’in yaptığı soruşturma kapsamında, 14 Temmuz tarihinde saat 20.00 sıralarında Hava Harp Okulu’nda başlayan ve 20 general ile subayın sivil kıyafetleri ile katıldığı toplantının ayrıntılarına ulaşıldı.
Toplantıyı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te toplantı yaptığı otele yapılan operasyonu yöneten ve darbe girişiminden tutuklanan Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in organize ettiği belirlendi. Sönmezateş’in, saat 19.53’te sırt çantasıyla Hava Harp Okulu ana komuta binasına giriş yaptığı tespit edildi.

TOPLANTININ ŞİFRESİ: GÖKHAN ŞAHİN SÖNMEZATEŞ’İN MİSAFİRİYİZ

Toplantıya katılmak için Hava Harp Okulu’na gelenlerin, “Gökhan Şahin Sönmezateş’in misafiriyiz” şifresini verdikleri, bu şifreyi verenlerin kaydının yapılmadan nizamiyeden giriş yaparak Hava Harp Okulu’ndaki ana komuta binasında yapılan toplantıya yönlendirildiği belirlendi. Toplantıya katılan 20 general ve subayın nizamiye kaydının alınmaması talimatının da Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay’ın emir astsubayı Burhan Torluk tarafından verildiği öğrenildi.
Toplantıya katılanlardan bazılarının aynı gece, gece yarısına kadar süren toplantıdan sonra Hava Harp Okulu’nda ayrıldığı, bazılarının da yine kayıt alınmadan okulun misafirhanesinde kaldıkları öğrenildi.

3 AY ÖNCE TÜM KAMERALAR İPTAL EDİLMİŞ
Hava Harp Okulu’nun ana komuta binasındaki kameralar hariç, okulun tüm kamera sisteminin darbeden 3 ay önce iptal edildiği, kamera izleme odasının da dinlenme odasına çevrildiği belirlendi. Hava Harp Okulu’nun nizamiyedeki nöbetçi kabinlerinin, darbe girişiminden bir gün önce kurşun geçirmez kabinler ile değiştirildiği tespit edildi.
SARI ZARF İÇİNDE 1’E DOLAR DAĞITILMIŞ
Hava Harp Okulu Destek Komutanı Albay Yusuf Özdemir’in darbe günü okulda rütbeli ve rütbesiz askerlere sarı zarf içinde F serisinden birer dolar dağıttığı öğrenildi. F serisi dolarlardan bir tanesi, darbe girişiminden tutuklanan sözleşmeli er Muhammet Ömer Saldanlı’nın üzerinden çıktı.
4 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI
Yarbay Mustafa Serdar Özay, Üsteğmen İsmail Yiğit, Üsteğmen Mehmet Öztürk, Astsubay Halil Çetin’in darbe gecesi araçlarını Hava Harp Okulu’na getirerek otoparkına bıraktıkları ve ardından kayboldukları belirlendi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkardığı öğrenildi.

(FOTOĞRAF)


 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@