Gözaltına alınan 11 avukat adliyeyede

İZMİR'de Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 11 avukat, işlemlerin tamamlanması ardından adliyeye sevk edildi. Polis, haklarında gözaltı kararı bulunan 14 avukat için de yurt...

Haberler 23.07.2016, 12:28
Gözaltına alınan 11 avukat adliyeyede
İZMİR'de Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 11 avukat, işlemlerin tamamlanması ardından adliyeye sevk edildi. Polis, haklarında gözaltı kararı bulunan 14 avukat için de yurt dışına çıkış yasağının konulduğunu belirtti.
İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun kordinesinde Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya'nın, darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü'ne yönelik olarak yürüttüğü soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, haklarında gözaltı kararı verilen 25 avukatın ev ve işyerlerine eş zamanlı baskın yaptı. Yapılan baskında evlerinde bulunan 11 avukat gözaltına alındı. Sabah saatlerinde evlerinde arama yapılan avukatların FETÖ'nün üst düzey isimleri arasında bilgi ve belge akışı sağladıklarının tespit edildiği öğrenildi. Gözaltına alınan avukatlar Mehmet I., İsmail İ., Eren S., Mehmet Arif D., Fatih Hakan G., Haldun S., Mehmet Ö., Mehmet T., Muzaffer U., Berkant A. ve Birol D.'nin ev ve işyerlerinde bulunan bilgisaraylarda bulunan imajlar Cumhuriyet Savcısı ve Baronun görevlendirdiği avukatların gözetiminde alındı. Aramalarda bazı avukatalarda Fetullah Gülen'in kitapları bulundu. Soruşturmayı yürüten savcı tarafından ifadeleri alınan avukatların verdikleri ifadelerinde, suçlamaları kabul etmedikleri belirtildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından gözaltına alınan 11 avukat, hastanedeki sağlık kontrolleri sonrasında adliyeye sevk edildi.
14 AVUKATA YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI
Haklarında gözaltı kararı bulunan ve henüz yakalanamayan 14 avukat için yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Yapılan incelemelerde yasal yollardan yurt dışına çıkış yapanın olmadığı belirlendi. Haklarında gözaltı kararı bulunan avukatlardan Ali A.'nın soruşturmayı yürüten Başsavcıvekili Okan Bato'ya hakaret etmek suçundan ağır ceza mahkemesinde açılmış 2 davanın olduğu belirtildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan avukatlardan Mehmet Şener Ö.'nün, geçen hafta tutuklanan, İzmir'de kapatılan TMK 10. Maddesi ile görevli 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi eski başkanı, Torbalı Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Atilla Rahman'ın da avukatlığını yaptığı ortaya çıktı. Arananlar arasında, daha önce yapılan operasyonda tutuklanıp serbest kalan İbrahim Ç. ile diğer şüpheliler Sedat K., Resul T., Muzaffer A., Levent K. ve İsmail Hakkı K.'nın da olduğu belirtildi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@