Fethullahçı savcı ve hakimler mahkum etti diye Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

YASA dışı Maoist Komünist, Parti Halk Kurtuluş Ordusu (MKP/HKO) örgütüne üye oldukları suçlamasıyla 6 yıl ile 12 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılan Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe...

Haberler 28.07.2016, 17:16
Fethullahçı savcı ve hakimler mahkum etti diye Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu
Ferit DEMİR/TUNCELİ, () - YASA dışı Maoist Komünist, Parti Halk Kurtuluş Ordusu (MKP/HKO) örgütüne üye oldukları suçlamasıyla 6 yıl ile 12 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılan Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe ile Ali Mükan, Mustafa Aytaç, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven ve Yıldız Ataş, Fethullahçı savcı ve hakimler tarafından mahkum edildiklerini ileri sürerek yeniden yargılanma talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Başvuruyu yapan avukat avukat Özgür Ulaş Kaplan, halen cezaevinde olan 6 müvekkilinin, Gülen Cemaati'nin kentte örgütlenmesini protesto ettikleri için adil şekilde yargılanmayıp söz konusu cezalara çarptırıldığını öne sürdü. Müvekkilleriyle ilgili soruşturmayı yapan savcı Şeref Gürkan, davayı açan savcı İsmail Aksoy, cezaları veren Malatya özel yetkili hakimi Mahmut Mavi ile kararı onaylayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin eski başkanı Ekrem Ertuğrul'un görevden alındığını belirten avukat Kaplan, "FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında açığa ve gözaltına alınarak tutuklanan hakim, savcı ve kolluk mensuplarının yürütmüş olduğu yargı süreci hukuken tartışmalı hale geldiğinden infazların durdurularak yeniden yargılama yapılması gerekiyor" dedi. Avukat Özgür Ulaş Kaplan, şunları söyledi:

"Müvekkillerimi gözaltına alan kolluk kuvvetleri, yargılayan hakim ve savcılar ve davayı onayan  Yargıtay 9. Hukuk dairesi başkanı dahil tamamına yakını FETÖ/PDY terör örgütü üyesi oldukları ortaya çıkmış ve hepsinin hakkında yasal işlem başlatılmıştır. Müvekkillerime uygulanan kanun dışı hukuksuzluk derhal son bulmalı ve Anayasa Mahkemesi infazları durdurarak yeniden yargılama kararı vermelidir. Ben de müvekkillerim adına bu nedenle Anayasa mahkemesine başvurdum."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@