Erzurum Kongresi'nin 97'nci yıl dönümü törenle kutlandı

Zafer KUMRU/ERZURUM, () - ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde, 'Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararıyla Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 97'nci yıl dönümü törenlerle...

Haberler 23.07.2016, 15:01
Erzurum Kongresi'nin 97'nci yıl dönümü törenle kutlandı

Zafer KUMRU/ERZURUM, () - ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde, 'Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararıyla Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 97'nci yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı Erzurum Kongresi'nin başlaması nedeniyle düzenlenen törenler, Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde başladı. Törene Vali Seyfettin Azizoğlu, Ak Parti Erzurum Milletvekilleri İbrahim Aydemir, Zehra Taşkesenlioğlu, Mustafa Ilıcalı, MHP Erzurum milletvekili Kamil Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Mehmet Sekmen, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Çelenklerin konulması ardından şiirler okundu, törende bir konuşma yapan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 15 Temmuz darbe girişimini kınadı. Sekmen, şunları söyledi:
"Milletimizin göz bebeği, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri ile beraber bütün kurumları büyük bir direniş göstermiştir. Kısa sürede hakimiyeti ele almıştır. Bu mücadelede rahmeti rahmana kavuşan gerek ülkemizin kuruluşundan bugüne tüm şehitlerimizi, 15 Temmuz akşamı demokrasi şehitlerini rahmetle anıyorum. Gazi olan vatandaşlarımıza, askerlerimize, polislerimize geçmiş olsun diyorum."

Mehmet Sekmen'in konuşması sonrası törende Türk bayrağını taşıyan liseli bir kız öğrenci baygınlık geçirdi. Türk bayrağı ile süs havuzuna düşen kız öğrenciyi öğretmenleri sudan çıkardı. Liseli kız ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Havuzbaşı'nda yapılan törenin ardından protokol ve davetliler tarihi kongrenin yapıldığı Kongre Caddesi'ndeki binaya geçti. Kongre binasında Medya Sanat oyuncuları tarafından kongre canlandırıldı.
Ak Parti Milletvekili Mustafa Ilıcalı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşananları hatırlatarak, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay'ı, Kazım Karabekir Paşa'ya benzetti. Ilıcalı, "23 Temmuz Kongresinde milli iradeyi ön plana çıkaracak kararlar alınıyor. Mustafa Kemal Paşa'ya o günkü Kolordu Komutanı bakın. Aynen sanki bugünkü gibi yaşadık. Kolordu komutanı karşılıyor. Bugünkü kolordu komutanı paşam da devletin yanında duruyor. Milli iradenin devam etmesine yardımcı oluyor. O gün müftü dua ediyor. Ülkemizin geleceği için dua ediyor. Bugün yine bu 8-9 gündür müftümüz dua ediyor" diye konuştu.
Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı kongre binası önünde mini konser verdi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@