Diyarbakır'da 108 kişi tutuklandı

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcıbı Kamil Erkut Güre, darbe teşebbüsü soruşturmaları kapsamında bugüne kadar 108 kişinin tutuklandığını, 62 şüphelinin ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığını açıkladı. Diyarbakır Cumhuriyet...

Haberler 24.07.2016, 22:36
Diyarbakır'da 108 kişi tutuklandı
DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcıbı Kamil Erkut Güre, darbe teşebbüsü soruşturmaları kapsamında bugüne kadar 108 kişinin tutuklandığını, 62 şüphelinin ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığını açıkladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, darbe soruşturmaları kapsamında bugüne kadar yapılan işlemlere ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı. Darbe teşebbüsü ile ilgili olarak Diyarbakır'da 5 ayrı soruşturma başlatıldığını ve Cumhuriyet Başsavcısı refakatinde 5 Cumhuriyet Başsavcı vekili ile 10 Cumhuriyet Savcısı'nca soruşturmaların yürütüldüğünü belirten Güre'nin açıklamasında, "15.07.2016 günü, TV haberlerine yansıması ile kamuoyunun öğrendiği bir kısım asker ve sivil kıyafetli şahısların darbe teşebbüsü eylemi, vatandaşlarımızın demokrasiye sahip çıkması ve desteği ile Türkiye Cumhuriyeti'nin asker ve polisleri tarafından engellenmiş olup, olayla ilgisi oldukları değerlendirilen ve FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantısı şüphesi bulunan kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal "Anayasayı ihlal", "Hükumete karşı isyan" ve "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır. Bu kapsamda; 72 Hakim ve Cumhuriyet Savcısı hakkında soruşturma yürütülmekte olup, 41 kişi tutuklanmış, 12 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmiştir. 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkartılmış, ayrıca bir avukat hakkında adli kontrol kararı uygulanmıştır" denildi.
244 ASKER HAKKINDA SORUŞTURMA

Darbe teşebbüsü ile ilgili aralarında Korgeneral, Tümgeneral, Tuğgeneral, Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Üsteğmen, Astsubaylar, Askeri Hakim ve savcıların bulunduğu 244 asker hakkında 2 ayrı soruşturma açıldığını belirten Güre'nin açıklamasında şu bilgilere yer aldı:
"Soruşturma kapsamında 27 kişi tutuklanmış, 31 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmiştir. 144 asker başsavcılığımızca adli işlemleri sonrası serbest bırakılmış, 39 kişi ise halen gözaltında bulunmakta ve adli işlemleri devam etmektedir. 5 asker kişi hakkında gözaltına alınması kararı verilmiştir. 86 değişik rütbeteki emniyet görevlisi hakkında soruşturma yürütülmekte olup, 39 polis tutuklanmış, 18 polis hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmiş, 19 polis hakkında yakalama kararı çıkartılmıştır. 3 polis halen gözaltında bulunmakta ve adli işlemlerine devam edilmekte olup, 7 polis hakkında daha gözaltına alınması kararı verilmiştir. Soruşturma kapsamında Dicle Üniversitesi'nde görevli Rektör, Profesör, Doçent, ünvanlı akademik görevlilerin bulunduğu 56 kişi hakkında soruşturma yürütülmekte olup, Üniversite Rektörü tutuklanmış, 55 kişi ile ilgili gözaltına alınması kararı verilmiştir. Soruşturma kapsamında ayrıca 2 kaymakam hakkında resen soruşturma başlatılmış olup, adli işlemleri devam etmektedir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@