Darbeye karşı çıkan Korgeneral İsmail Metin Temel''e suikast yapacaklarmış

DARBE girişimi sonrası Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

Haberler 26.07.2016, 12:39
Darbeye karşı çıkan Korgeneral İsmail Metin Temel''e suikast yapacaklarmış
Orhan AŞAN/VAN, () - DARBE girişimi sonrası Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Soruşturmada, darbeye karşı çıkan Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'e suikast düzenlenip öldürüleceği, 'PKK'lı teröristlere yardım yapıyormuş' gibi gösterileceği iddia edildi.

Van, Siirt, Hakkari ve Şırnak illeri sorumluluk alanı içinde bulunan Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Temel, denetlemeler için gittiği Hakkari'de bulunduğu  akşam darbe girişimi oldu. Kendi sorumluluk alanında bulunan illerde askeri birliklerdeki darbe girişimine karşı direnen Korgeneral Temel'in öldürülmesi için de planlar yapıldığı öne sürüldü. Bunun için Siirt'te oluşturulan 8 kişilik suikat timinin, darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'nin talimatıyla Binbaşı İsmail Çevik'in emrine verildiği, plan çerçevesinde Korgeneral Temel'in öldürülüp, 'PKK'lı teröristlere yardım yapıyormuş' gibi gösterilmesinin kararlaştırıldığı iddia edildi. 

TEMEL'İN HELİKOPTERİ VAN'A İNİNCE PLAN BOZULDU

İddiaya göre, derbe girişiminin yaşandığı saatlerde uçuş yasağına rağmen, Hakkari'deki komutanlar, Korgeneral Temel'in helikopterle suikast timinin bulunduğu Siirt'e gitmesini istedi. İçinde Korgeneral Temel'in bulunduğu helikopter Hakkari'den havalandıktan sonra Siirt yerine Van'a gitme kararı alınca suikast planı bozuldu.

KOMUTANI ÖLDÜRMEK İÇİN SİİRT'TEN VAN'A GELDİLER

Korgeneral Temel'in Van'a gittiğini haber alan özel donanımlı suikast timi, komutanı öldürmek için Siirt'ten helikopterle havalanarak Van'daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı helikopter pistine indi. Bu durumu fark eden askerler, Korgeneral Temel'in emriyle müdahelede bulununca, gelen suikast timi tekrar helikopterle havalanıp Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne gitti. Piste inen ve aralarında Binbaşı İsmail Çevik'in de bulunduğu 8 asker burada gözaltına alındı.  

KOMUTANIN EN YAKININDAKİ ALBAY DARBECİ ÇIKTI

Soruşturma kapsamında Korgeneral Metin Temel'e suikast düzenleyecek darbeci askerlere gittikleri bölgede yardımcı olduğu ileri sürülen Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nda görevli Kurmay Albay Murat Temiz'in de bu nedenle bir gün sonra gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkemece 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzene karşı durmak ve FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı.

'DARBEDEN HABERİMİZ YOKTU'

Darbe girişiminde bulunan şüphelilerden suikast timinin komutanı Binbaşı Çevik'in ifadesinde, Özel Kuvvetler Birliği'ni ele geçirmek isterken öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi'den emir aldıklarını söylediği belirtildi. Darbeden haberlerinin olmadını ifade eden Binbaşı Çevik şöyle dedi:

"Tuğgeneral Terzi, öldürülecek komutanın Siirt'e gideceğini söyleyerek tim ayarlanmasını istedi. Siirt'e giderken telefonuma mesaj geldi ve komutanın Van'a gittiği iletildi. Komutan bize Van'da görev yapan 'Murat' ismindeki albayın bizi karşılayacağını söyledi. Van'a inerken askerler neden geldiğimizi sordu. Biz de hasta için geldiğimizi söyledik ve olayı geçiştirerek geri döndük. Darbeden haberimiz yoktu, öldürülecek komutanın 'teröristlere yardım ediyor' diye bu talimatın verildiğini biliyorduk. Darbe teşebbüsünde kullanıldığımızı sonradan öğrendik."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@