Dağ keçilerinin en güvenli sığınağı Hamam Dağı

TUNCELİ ile Elazığ sınırında bulunan Hamam Dağı'ndaki sarp kayalıklarda yaşayan ve asaletleriyle yöre insanlarınca kutsal kabul edilen dağ keçileri, buradaki yaban habitatına büyük renk katıyor. Elazığ ile Tunceli sınırında bulunan 1251...

Haberler 24.07.2016, 13:38
Dağ keçilerinin en güvenli sığınağı Hamam Dağı
TUNCELİ ile Elazığ sınırında bulunan Hamam Dağı'ndaki sarp kayalıklarda yaşayan ve asaletleriyle yöre insanlarınca kutsal kabul edilen dağ keçileri, buradaki yaban habitatına büyük renk katıyor.
Elazığ ile Tunceli sınırında bulunan 1251 metre yüksekliğindeki 'Hamam Dağı'nın yüksek ve sarp kayalıklarının efendisi' nitelendirilen keçi dağları, nesli tükenen hayvanlar arasında olmamasına rağmen, yasa dışı avcılar için güvenlik güçleri sıkı önlem alıyor. Hamam Dağı'nın yüksek kayalarındaki dağ keçileri, Hamam Dağı'nda otlanarak karınlarını doyururken, dağı ikiye ayıran Peri Suyu'na inen dağ keçileri, bu sudan içerek de zor coğrafik ve iklim şartlarına hazırlanıyor.
Sarp uçurumları rahat aşan, en yüksek kayalıklara kurulmuş ve güvenli ortamlarda geceliyorlar. Yer yer yüzde 70 eğime ulaşan ve derinliği 2-3 metreye ulaşan Peri Suyu'nun derinliği, Seyrantepe Barajı kapaklarının açılmasıyla su debisi oldukça  yükseliyor. Kapakların açılması dağ keçileri için büyük tehlike oluşturuyor. Yılın her mevsiminde coşkun akan Peri Suyu, üzerinde kurulmuş olan ve yapımı devam eden birçok baraj, dağ keçilerinin gelecekteki yaşamını için tehlike oluşturuyor.
Ertesi gün Yoğunağaç Köyü tarafına düşen Hamam Dağı'nın eteklerinde akşam gün batımına yakın yeniden dağın eteğine inip karınlarını doyuran yaban dağ keçileri, su ihtiyaçlarını da Peri Suyu'ndan karşılıyor. Bu döngü bin yıldan beri aynı şekilde devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@