Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın havacı yaveri Antalya'da yakalandı (3)

BAŞKAN TÜREL DE KONUTTA Antalya Valisi Münir Karaloğlu, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz Cuma gecesi yaşananları 'ya anlattı. Valilik makamı yerine konutunu karargah olarak kullanan Vali Karaloğlu, 3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı...

Haberler 19.07.2016, 16:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın havacı yaveri Antalya'da yakalandı (3)

BAŞKAN TÜREL DE KONUTTA
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz Cuma gecesi yaşananları 'ya anlattı. Valilik makamı yerine konutunu karargah olarak kullanan Vali Karaloğlu, 3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul'un yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de yanlarında olduğunu söyledi.
Darbe girişiminin öğrenilmesinin ardından iki komutan, belediye başkanı, başsavcı ve emniyet müdürünü konuta çağırdığını belirten Vali Karaloğlu, şunları anlattı:
"İl Jandarma Komutanı Albay Yurdagül'e konuta gelmesi ve darbeyle ilgili gelen emir varsa onları da yanında getirmesi talimatını verdim. Albay, hepsini getirdi. İçerisinde darbe bildirisi de vardı. Listeye baktık, Antalya'ya Burdur Garnizon Komutanı Albay Metin Karagöz atanmış görünüyor. Jandarma Komutanı Yurdagül, 'Beni de Tunceli'ye vermişler' dedi ve haberinin olmadığını söyledi."
Bunun üzerine 3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya'yı telefonla aradığını ve 'hayırlı olsun' dediğini belirten Vali Karaloğlu, "Tuğgeneral Kaya, yerine atanan Albay Karagöz ile birlikte tugaydaki makamında oturduğunu söyledi. İkisini de konuta çağırdım. Gözaltı kararı olabilir diye başsavcıyı da çağırdım. Sabah saat 10.00'a kadar hepimiz biraradaydık. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın kurtarıldığı açıklanınca dağıldık" diye konuştu.
ŞÜPHE UYANDIRAN KARAR

Gerek Garnizon gerekse Alay Komutanı'nda başlangıçta şüpheli bir davranış görmediğini fakat bir kırılma noktası olduğunu belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, şöyle devam etti:
"Her ikisi de darbeden haberlerinin olmadığını, bu işe karışmadıklarını söylediler. Ben de onlardan şu ricada bulundum, 'madem ki haberiniz yok, ajansları çağıralım, kameraların karşısında bunları söyleyin' dedim. Bunu yapmamak için bahane ürettiler. 'Biz askeriz, bunu yapamayız' dediler. Bu canımı çok sıktı. Bunu yapmayınca şüphe oluştu. Yine de yanımızda kalmalarını istedim. Emrimizdelerdi. Fakat kameralara o açıklamayı yapsalardı belki şu an serbest olabilirlerdi. Kaldı ki Tuğgeneral Mustafa Kaya'nın darbe sonrası herhangi bir yere atandığına dair listelerde ismi de yoktu."
4 SAVCI 13 HAKİM FİRARDA
Şu anda devlet kademesinde çok sayıda açığa alma olduğunu, fakat gözaltı ile açığa almanın birbirine karıştırıldığını belirten Vali Karaloğlu, Antalya'da gözaltında 1'i tuğgeneral, 2'si albay 3 subay olduğunu söyledi. 22 cumhuriyet savcısı hakkında gözaltı kararı ve 4'ünün firar olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, hakkında gözaltı kararı verilen 40 hakimden de 13'ünün firarda olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Karaloğlu, emniyet teşkilatında görevden almalar olduğunu fakat henüz gözaltı kararı olmadığını kaydetti.
'BU BİR ARINMA SÜRECİDİR'
Antalya'da, tek bir askeri araç sokağa çıkmadan, tek bir asker sokakta yürümeden bu süreci yönettiklerini belirten Vali Münir Karaloğlu, "Antalya hiçbir şekilde ihtilal görüntüsü fotoğrafı vermeden bu olayı atlattı. Bu süreç Antalya'da iyi yönetildi. Arkadaşlarımıza, emniyet teşkilatına ve destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu bir arınma ve ayıklanma sürecidir. Devleti artık bu çeteden ayıklamamız ve arındırmamız lazım. Sadece polis, emniyet ve adliye kanadında değil, bu çetenin devletin bütün kurumlarından ayıklanması lazım" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@