CHP’li İnce: Geniş tabanlı bir demokratik sivil hükümet kurulmalı

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, () - CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası açısından tehlikenin halen devam ettiğini belirterek, "Bize 15 Temmuz’u yaşatan güçlerin karşısına daha geniş tabanlı bir...

Haberler 20.07.2016, 19:06
CHP’li İnce: Geniş tabanlı bir demokratik sivil hükümet kurulmalı

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, () - CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası açısından tehlikenin halen devam ettiğini belirterek, "Bize 15 Temmuz’u yaşatan güçlerin karşısına daha geniş tabanlı bir hükümetle çıkmalıyız" dedi.
CHP Milletvekili Muharrem İnce, Yalova'nın Çınarcık Belediyesi'ni ziyaret etti. Burada, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, bazı ilçe ve belde belediye başkanları ile Partisinin İl Başkanı Özcan Özel tarafından karşılanan İnce, yaşanan başarısız darbe girişimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası açısından tehlike devam etitğini belirten Muharrem İnce, sıkıyönetim ya da olağanüstü hal ilan ederek, idamı yeniden getirerek, kamuda tasfiyeler yaparak bu süreçten kurtulanamayacağını söyledi. İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye'nin her şeye rağmen hukuk içinde kalarak, demokrasisini koruyarak yapabileceği şeyler var. Bu süreç bu yöntemlerle sürdürüldüğünde, bugüne kadar yaşanan kutuplaşma devam edebilir, Türkiye uluslararası alanda daha da yalnızlaşabilir, ekonomik alanda büyük krizlerle karşı karşıya kalabilir. Terörle mücadele sürdürülemez hale gelebilir. Bu mücadele sadece AKP inisiyatifiyle yürütülemeyeceğini kabul etmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası,bu mücadelede herkesin sorumluluk almasıyla sağlanabilir." 

Hükümetin ve Cumhurbaşkanının seçilmiş kişiler olduğunu hatırlatan Muharrem İnce, bunların sağlıklı ve geniş kapsamlı bir mücadele için yeterli olmadığını söyledi. "Bize 15 Temmuz’u yaşatan güçlerin karşısına daha geniş tabanlı bir hükümetle çıkmalıyız" diyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ülkeyi bu duruma düşürenlerden, ülkeyi bu halden kurtarmalarını beklemek aşırı iyi niyetlilik olur. İçinde bütün siyasi partilerin yer alacağı görev süresi bu tehlikenin atlatılmasına kadar sürecek bir hükümetle mücadele etmeliyiz. Böylece 15 Temmuz’u planlayanların kullanmak istedikleri kutuplaşmayı ortadan kaldırabiliriz. Olağanüstü hallere başvurulmadan, hukuku askıya almadan, toplumun tamamını kucaklayan bir hükümetle Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının karşısına çıkabiliriz. Karanlık gecede bombalanan mecliste demokrasi mücadelesi veren her partinin içinde yer aldığı, bütün siyasi partileri ve dolayısıyla bütün Türkiye’yi kapsayan ‘Geniş Tabanlı bir Demokratik Sivil Hükümet’ kurulmalıdır. Herkes bütün gönlüyle ve bütün birikimiyle ülkemizin bu karmaşa döneminden çıkarılmasına katkıda bulunmalıdır. Böyle geniş katılımlı bir hükümetin kurulması ile ülkenin tehlikeye giren birliğini yeniden tesis edecek bir fırsat da yakalanabilir. Herkesi elzem olanla lüzumlu olan arasında ayrım yapmaya, yakın ve büyük tehlikeyi görmeye çağırıyorum. Ortada iktidar ile muhalefet arasında, geniş halk yığınları arasında geçmiş 14 yıllık uygulamalardan kaynaklanan büyük bir güven sorunu bulunmaktadır. Bu güven sorunu aşılmadan bu tehlikeye karşı mücadele edemeyiz. Bu işi planlayanlara karşı ve uluslar arası güçlere demokrasi cephesini var ederek karşı koyabiliriz. Böyle bir birliktelik, bir yandan iç kamuoyunu cesaretlendirirken, diğer yandan uluslararası kamuoyunda bütünlüğümüzün ve kararlılığımızın bir yansıması olarak algılanır. Bu işi yapanlar, karşılarında sadece AKP’yi değil tüm Türkiye’yi bulmalıdır. Geliniz bu belayı Türkiye’de bir daha nefes alamayacak biçimde ortadan kaldıralım. Birbirimize kendi bütünlüğümüzü koruyarak destek olma çağrıları yapma yerine birlik olma, birlikte yapma çağrısında bulunuyorum. Herkesi daha büyük bir birliğe çağırıyorum. Böyle bir birliktelikte herkesin elini somut biçimde taşın altına koymasını ve fedakarlık yapmasını öneriyorum. Bu çağrımı makam, mevki, iktidar ortaklığı gibi kavramlarla bağdaştıracak olanlar bilsinler ki, tehlikenin vehametinin farkında değillerdir. Başta iktidar olmak üzere herkesi eski söylemlerini ve eleştirilerini bu bela atlatılana kadar bir yana bırakmaya davet ediyorum."
Muharrem İnce, operasyon kapsamında, 2013 yılında kendisi için fezleke hazırlayan hakimin de gözaltına alındığını söyledi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@