CHP'den OHAL değerlendirmesi

CUMHURİYET Halk Partisi İzmir İl Teşkilatı'nda, il, ilçe yöneticileriyle belediye başkanlarının katıldığı toplantıda İl Başkanı Alaattin Yüksel, 15 Temmuz darbe girişimi, Olağanüstü Hal (OHAL) ve İstanbul'da düzenlenmesi planlanan...

Haberler 21.07.2016, 18:39 21.07.2016, 19:38
CHP'den OHAL değerlendirmesi
CUMHURİYET Halk Partisi İzmir İl Teşkilatı'nda, il, ilçe yöneticileriyle belediye başkanlarının katıldığı toplantıda İl Başkanı Alaattin Yüksel, 15 Temmuz darbe girişimi, Olağanüstü Hal (OHAL) ve İstanbul'da düzenlenmesi planlanan Demokrasi Mitingi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıya İl Başkanı Alaattin Yüksel, parti yöneticileri, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra ilçe başkanları ve belediye başkanları katıldı. Geniş katılımlı toplantıda 15 Temmuz gecesini değerlendiren Başkan Yüksel, "Türkiye uçurumun kıyısından döndü ve çok ciddi bir tehlike atlattık. Kesin bir dille hem darbecileri nefretle kınadığımızı hem de demokrasiye sahip çıktığımızı yüksek sesle dile getirdik" dedi.

14 YIL SONRA OHAL

Darbe girişiminin ardından demokratik bir Türkiye'yi inşa etmek için herkesin çalışması gerektiğini vurgulayan İl Başkanı Yüksel şunları söyledi:
"Bunu başka gerginliklere yol açacak şekilde birilerinin değerlendirmeye kalkmamasını önemle hatırlatmak gerekiyor. Olağanüstü hal ilan edildi. 2002 Kasım ayına kadar süren Olağanüstü Hal dönemini yaşamıştı Türkiye. Ne yazık ki 14 yıl sonra yeniden OHAL dönemine girmiş oldu. Bunun anlamı nedir; çok ciddi yetkilere sahip süper valiler, hükümetin çıkartabileceği meclis denetimine sokmadan yürürlüğe sokulabilecek kanun hükmünde kararnameler göreceğiz. Buna karşı Anayasa Mahkemesi'nde dava açılamayacak, bir kente giriş çıkışlar kontrol altında tutulabilecek, seçilmiş yöneticilerin üzerinde süper valilerin yetkileri olacak. Askerin sıkıyönetiminin vali düzeyinde uygulanması diyebiliriz. Umarım demokrasiyi güçlendirmek ve devletin içine çöreklenmiş paralel yapıyla mücadele için kullanılır."

İl Başkanı Yüksel, basın toplantısının ardından partililerle, 15 Temmuz ve OHAL kararını değerlendireceklerini, Pazar günü İstanbul'da ve Ağustos ayı içinde Çanakkale'de yapılması planlanan miting ve yürüyüşle ilgili fikir alışverişinde bulunacaklarını belirtti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@