Belediye Başkanı Salman: Hava Harp Okulu Yalova’ya gelsin

YALOVA Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, İstanbul dışına çıkarılmak istenen Hava Harp Okulu’nun Yalova’ya getirilmesini önerdi. Salman, "Yalova, sahip olduğu askeri alanlar ve tesisler ile kısa zamanda Hava Harp Okulu’nu...

Haberler 22.08.2016, 12:29
Belediye Başkanı Salman: Hava Harp Okulu Yalova’ya gelsin
YALOVA Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, İstanbul dışına çıkarılmak istenen Hava Harp Okulu’nun Yalova’ya getirilmesini önerdi. Salman, "Yalova, sahip olduğu askeri alanlar ve tesisler ile kısa zamanda Hava Harp Okulu’nu bünyesinde var edecek imkân ve coğrafi özelliklere sahip" dedi.
Önerisini düzenlediği basın toplantısında, Hava Harp Okulu şapkası takarak anlatan Salman, "Hava Harp Okulu ile ilgili bir yer arayışı olduğunu görüyoruz. Yalova bunun için uygun. Biz ne İstanbul’un içindeyiz ne de dışında" diye konuştu.
15 Temmuz’daki darbe girişinin halkın, vatansever polis ve askerlerin gayretiyle engellendiğini vurgulayan Salman, yaşananlardan gerekli derslerin çıkarıldığına inandığını söyledi. Bu dersler ışında aynı şeyleri bir daha yaşamamak adına kamusal yapının yeniden inşa edilmek istendiğini kaydeden Salman, şöyle devam etti:
"Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin genel işleyişi, kamu hiyerarşisi içindeki pozisyonu ele alınıyor. Ayrıca TSK’ya bağlı kışla ve okulların pozisyonu da ciddi biçimde değerlendiriliyor. Bu gelişmeler içinde bizi ilgilendireceğini düşündüğümüz bir gelişme de var. Hava Harp Okulu’nun İstanbul dışına taşınması isteniyor. Bu çerçevede Hava Harp Okulu ile ilgili bir yer arayışı olduğunu görüyoruz."
Hava Harp Okulu’nun Yalova’ya ekonomik değer de katacağını belirten Salman, şunları söyledi:
"Yalova, üç büyük şehrin ortasına sıkışmış, onlardan gelen sosyo-ekonomik zorlamaların altında kendi kimliğini ve ekonomisini geliştirmeye çalışan bir şehir. Güzel Yalova’mızın vizyon katacak açılımlara ihtiyacı var. Bu açılımların aynı zamanda ekonomik anlamda da şehrimize katkı sağlaması gerekir. Bu gerçekten hareketle İstanbul dışına çıkarılmak istenen Hava Harp Okulu’nun Yalova’ya getirilmesini öneriyor ve istiyoruz. Yalova sahip olduğu askeri alanlar ve tesisler ile kısa zamanda Hava Harp Okulu’nu bünyesinde var edecek imkan ve coğrafi özelliklere sahiptir. Hava Harp Okulu’nun şehrimize gelmesi ekonomik açıdan bir hareketlilik getirmenin ötesinde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim kentimdir’ dediği Yalova’ya çok yakışacaktır. Ben bu öneriyi şehrimizin söz ve yetki sahibi isimlerine bizzat yapacağım. Bu konuda Yalova’nın tüm dinamikleriyle birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğine yürekten inanıyorum. Bu isteği Ankara düzeyinde de Yalovalılar olarak beraberce dillendirmeliyiz. Biz bu konuda tüm mecraları kullanarak girişimlerde bulunacağız."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@