Başkan Gökçek: Rus uçağı FETO'nun talimatı ile düşürüldü

ANKARA, () - ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CNN Türk Televizyonu'nda Hakan Çelik'in sunduğu 'Hafta Sonu' programına katılarak, Fehtullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Rus uçağının...

Haberler 24.07.2016, 14:50 24.07.2016, 14:53
Başkan Gökçek: Rus uçağı FETO'nun talimatı ile düşürüldü

ANKARA, () - ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CNN Türk Televizyonu'nda Hakan Çelik'in sunduğu 'Hafta Sonu' programına katılarak, Fehtullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Rus uçağının FETÖ'cü subaylar tarafından düşürüldüğünü ileri süren Başkan Gökçek, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ile barışmadığını söyledi. Gökçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da Kızılay'da her akşam düzenlenen demokrasi nöbetölerine davet ederek, "Kendisini bizzat kendim takdim edeceğim" dedi.
FETÖ mensupları tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen kanlı darbe kalkışmasının ardından ilk defa canlı stüdyo konuğu olan ve açıklamalarıyla yine gündem oluşturan Başkan Gökçek, sözlerine,'Tüm Türkiye ve İslam alemine geçmiş olsun' dilekleriyle başladı. Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Çelik'in, 'Neden tüm İslam alemi?' sorusu üzerine de Başkan Gökçek, "Çünkü sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türkiye'nin lideri değil, tüm İslam aleminin de lideri artık" cevabını verdi.

BEN DE YARIM SAATLE KURTARDIM

Hakan Çelik'in, kalkışmanın yaşandığı 15 Temmuz gecesinde nerede olduğunu sorması üzerine, "Ben geceleri genellikle neredeyse 4'e kadar Belediye'de olurum. O gün Rusya'dan, Putin'in danışmanı olan Aleksandr Dugin geldi. Onunla 1 saat kadar sohbet ettik. Biraz oyalandım ve uçakların havalanmasından 10-15 dakika önce Belediye'den ayrıldım"cevabını veren Başkan Melih Gökçek, şöyle devam etti:

"O kadar enteresan ki Sayın Cumhurbaşkanı 15 dakikayla kurtardı. Ben de Belediye'den çıkmamdan tam yarım saat sonra 2 astsubay Belediye'ye geliyor ve beni soruyorlar. Yani ben de yarım saatle kurtardım. Bu astsubayların arkasında mutlaka bir tim vardı, onlar öncelikle sordu ve çalışanlar 'burada' deseler, arkadan asker gelecek ve beni alacaktı. Talimat da şuydu; '400 kişinin alnına sıkacaksınız.' Biri de bendim. Polis arkadaşlar söyledi bunları. 'Karşılaşıldığı yerde sıkacaksınız alnına ve direndi diye zabıt tutacaksınız' denmiş. Mamak'ta da toplu mezar yeri hazırlamışlar."

Büyükşehir Belediyesi'nden ayrılmasının ardından eve uğradığını ve oğlu Osman Gökçek'i yanına çağırarak, uzaklaşmaları gerektiğini söylediğini anlatan Başkan Gökçek, Osman Gökçek'in Beyaz TV'ye gitmeyi istediğini söyleyip gelmediğini söyledi. Kendisinin de ilk olarak Beyaz TV'ye canlı yayında bağlanıp, halkı meydanlara çağırdığını bildiren Başkan Gökçek, "Ardından da tweet attım, halkı sokaklara davet ettim. Saate bakmak aklıma gelmedi, ama uçakların uçmasından yarım saat sonra falandı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayatından endişe ettiğini ve hemen Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'a ulaştığını da kaydeden Başkan Gökçek, iyi olduğu bilgisini aldığını söyledi. Ardından, Cumhurbaşkanı'nın görüntülü telefon görüşmesiyle canlı yayına katıldığını kaydeden Gökçek, bu yayın nedeniyle CNN Türk'e de teşekkür ederek, “Gerçekten o gün CNN Türk, televizyonculuk başarısı gösterdi" dedi.

ARAÇLARIMIZI, BİRER TIKAMA ARACI OLARAK KULLANDIK

Başkan Gökçek, kendisinin de televizyonlara bağlandığını, açıklamalar yapıp tweet'ler attığını belirterek, “5-6 arkadaşımla birlikte Öveçler tarafında, Konya Yolu'na yakın bir yerdeki bir gecekonduya gittim ve geceyi orada geçirdim… Valilik'ten ve Emniyet'ten bazı tanıdığım arkadaşlar, devamlı bizden yardım istediler. Biz de kendi karayolu araçlarımızı, bütün araçlarımızı tabiri caizse birer tıkama aracı olarak kullandıkö diye konuştu.

Halen belli bazı bölgelerde Belediye araçlarının yolları tuttuğunu ifade eden Başkan Gökçek, bu girişiminin ardından da Valilik ve Emniyet'ten destek talepleri geldiğini söyledi. Başkan Gökçek, CNN Türk'ün kapısında kendisini bekleyen Türk bayraklı vatandaşlara ilişkin soruya da, “Onların hiçbiri koruma falan değil. Şimdi artık halk bütünleşti. Dünden beri burada canlı yayın konuğu olacağımı anlatıyordum Twitter'da. Şimdi bir takım kişileri koruma ihtiyacı hissediyor insanlar. İlk defa bugün geldiler. Son olayların oluşturduğu bir duygu, başka bir şey değil" açıklamasında bulundu.

ANKARA'DAKİ ALT VE ÜST YAPIDA 4 MİLYON TL ZARAR VAR

Çelik'in sorusu üzerine Emniyet'in kendisini koruma ekibini artırdığını, silahı bulunduğunu, ancak taşımadığını da kaydeden Başkan Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından darbe kalkışmasına ilişkin açılan davaya ilişkin soru üzerine de “Davada iki muhatap aldık. Biri FETÖ, biri de Akın Öztürk. Belediye'ye verilen zararlarla birlikte bir dava açtık. 4 milyon TL'lik bir zarar var. Alt yapıya, duraklara, yola, direklere verdikleri zarar. Tankların asfaltı perişan etmesi söz konusu. Üst geçitlere hasar verdiler. Bir ön dava açtıkö cevabını verdi.

GÜLEN'İN BREZİLYA YADA ARJANTİN'E GİTME DURUMU VAR

Darbe kalkışmasının başarılı olması durumunda İlhan Karasu'nun, kendisinin yerine Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının planlandığına ilişkin görüşü de sorulan Başkan Gökçek, "Tanımıyorum, ama mümkün olsa tanışmak isterim. Belediye'yi ne kadar biliyor da yönetecekti, bunları sormak isterdim" dedi. Twitter'dan ABD'ye de bir takım çağrılarda bulunduğunu kaydeden Başkan Gökçek, Türkiye'de yaşanan darbe kalkışmasına Amerika'nın refleksinin son derece zayıf olduğunu ifade etti. Amerika'nın Fethullah Gülen'i teslim etmemesi halinde iki ülke arasındaki ilişkilerin çok ciddi anlamda bozulacağını da belirtirken, "Türkiye'de de ABD karşıtı bir nefret uyanmaya başladı ve bu artar. Fethullah Gülen'in Kanada, Brezilya ya da Arjantin'e gitme durumu var. Brezilya ve Arjantin'de konutlar tuttuklarını biliyoruz. Buraya gönderme durumu olacak" dedi.

BEN HİÇ ARAZİ TAHSİS ETMEDİM

Fethullah Gülen ile son kırılma noktasının ne zaman olduğuna ve herhangi bir pişmanlığı bulunup bulunmadığına ilişin soruya da cevap veren Başkan Gökçek, "Elbette var. Ama ben yaptığımdan pişman değilim. Ben tüm sivil toplum örgütlerine hukuki bir yardım istendiği zaman hep yaptım. Bize plan teklifleri geldiği zaman tüm sivil toplum örgütlerine olduğu gibi onlara da yardımda bulunduk. Ben hiç arazi tahsis etmedim. Sadece ihaleye çıktığımız arazilerden, gelip aldıkları 1-2 tane olmuştur"dedi. Aldatıldığını düşünüp düşünmediği de sorulan Başkan Gökçek, "Aldatıldım, niye? Çünkü biz onları Müslüman olarak kabul ediyorduk. Müslüman olan insan dostunu aldatmaz, dinlemez, arkasından kuyu kazmaz, komplo kurmaz. Biz bunları beklemiyorduk. Benim iyiliklerime karşı beni dinlemişler. Seçimde benim aleyhimde çalıştılar" diye konuştu.

Başkan Gökçek, genel seçimler öncesi eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'la yaşanan tartışmaya ilişkin soru üzerine ise Bülent Arınç'la barışmadım. O dönem içerisinde benim sözlerimden sonra, bana ağır bir şekilde hakaret etti. Ben 'Dava açacağım' dedim. Fakat Sayın Davutoğlu beni o dönemde çağırdı ve 'Davamız için, partimiz için bu işi unutacaksın. Senden istirham ediyorum. Ben Bülent Arınç'la da konuşacağım. O da konuşmayacak' dedi. Konu kapanmadı, o defaatle konuştu. Ama ben söz verdiğim için konuşmadım. İçimde kapanmadı ama partinin talimatı olduğu için kapattım. Söylediklerimde yüzde 100 haklı olduğum da ortaya çıktı" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA DAVET

İstanbul'da bugün yapılacak olan CHP mitingine ilişkin soruya da cevap veren Başkan Gökçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunarak, "Ben Sayın Kılıçdaroğlu'nu, Kızılay'da her akşam yapılan demokrasi toplantılarına davet ediyorum. Demokrasi nöbetine gelmesini istirham ediyorum, açık çağrıda bulunuyorum sizin vasıtanızla. Sayın Kılıçdaroğlu gelecek olursa kürsüye çıkıp, bizzat takdimini ben yapacağım. Çünkü böyle bir olayın içerisinde, aramızdaki tartışmaların hepsini bir kenara atmamız lazım. Böyle bir olayda işbirliği yapmak, bir araya gelmek, vatanı müştereken müdafaa etmek, darbeye karşı müştereken bir arada durmak, her yurttaşın görevi. Ben de Sayın Kılıçdaroğlu ile siyasi muhalefet ve siyasi kavgayı bir tarafa bırakıp, memnuniyetle bir araya gelirim. Devletin bekası için siyasal partilerin bir araya gelmesi ayrı iş. Sayın Kılıçdaroğlu'nu yarın, ne zaman isterse çağırıyorum. Telefonla da arayıp, özel davet etmek istiyorum. CHP'nin benzer bir davetine de ben katılabilirim" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@