Başkan Ertürk'ten, Avrupa Konseyi'ne '15 Temmuz' mektubu

DARBE girişiminde Ankara'nın Kazan İlçesi'ndeki 4'ncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan F-16'ların açtığı ateşle 9 şehit, 92 gazi veren Kazan'ın Belediye Başkanı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye...

Haberler 23.08.2016, 10:55
Başkan Ertürk'ten, Avrupa Konseyi'ne '15 Temmuz' mektubu
DARBE girişiminde Ankara'nın Kazan İlçesi'ndeki 4'ncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan F-16'ların açtığı ateşle 9 şehit, 92 gazi veren Kazan'ın Belediye Başkanı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet üyesi Lokman Ertürk, Avrupa Konseyi'ne destek için mektup yazdı. Başkan Ertürk mektubunda, FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin bilgi verdi, Konsey'den darbecilere karşı verdiği meşru mücadelede Türkiye'ye destek olmasını istedi.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Sekreteri Andreas Kiefer ise Ertürk'e verdiği yanıtta, Türkiye'yi demokrasi, insan hakları ve hukukun egemenliğini istikrar etme konularındaki tüm çabalarında desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
LAİK HUKUK DEVLETİ VURGUSU
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet Üyesi olan Başkan Ertürk, Avrupa Konseyi'ne FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin mektup gönderdi. Ertürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel insan haklarına saygılı, demokratik, laik bir hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde örgütlenen FETÖ'cüler tarafından, Türkiye Cumhuriyeti'nin meşru hükümetini ve anayasal hukuk devletini ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişiminde bulunulduğunu anımsattı. Darbe girişimi sırasında darbeci askerler tarafından 240 kişinin katledildiği, 3 bine yakın insanın da yaralandığını belirten Ertürk, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere bir çok kurumun da bombalandığını ifade etti.
Başkan Ertürk, bu girişimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde vatansever güvenlik güçleri ve Türk milletinin karşı koyması sonucunda kısa süre içerisinde bastırıldığını söyledi. Ertürk, "Halkımız bu darbe girişimine karşı bütün sivil toplum örgütleri ve siyasi partileri ile birlikte kahramanca bir duruş sergilemiş, milli iradenin gücünü tüm dünyada gözler önüne sererek, demokrasiye bağlılığını ispatlamıştır" dedi.
ERTÜRK, AVRUPA'YI UYARDI
Türkiye'nin bölge ülkeleri açısından 'model ülke' konumunda olduğunu ifade eden Başkan Ertürk, "Gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin başarıya ulaşması durumunda, ülkemizin elde ettiği demokratik kazanımların kaybedilmesinin yanı sıra, bu terör organizasyonun birçok ülkedeki gizli yapılanmaları ile Ortadoğu'da ve Avrupa ülkeleri içerisinde de önemli derecede istikrarsızlığa sebebiyet vereceği muhakkaktır" dedi.
DESTEK ÇAĞRISI
Başkan Ertürk, Türkiye'nin darbecilere karşı mücadelesini anayasal hukuk düzeni ve taraf olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde titizlikle yürüttüğünü ifade etti. Ertürk, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vermiş olduğu bu meşru mücadeleye Avrupa Konseyi çatısı altında beraber çalıştığımız siz değerli dostlarımızın gerekli desteği vereceğine dair inancımız sonsuzdur. Bu aynı zamanda temel insan haklarına bağlı demokratik ve hukukun üstünlüğünü esas alan Avrupa idealinin de tabi bir sonucudur" diye konuştu.
KIEFER'DEN DESTEK YANITI
Genel Sekreter Andreas Kiefer ise verdiği cevapta, Ertürk'e mektubu için teşekkür ettiğini söyledi. Kiefer, "Avrupa Konseyi, ülkenizin geçtiği bu zor süreçten sonra, Türkiye'yi demokrasi, insan hakları ve hukukun egemenliğini istikrar etme konusundaki bütün çabalarında desteklemeye devam edecektir" dedi. Kiefer ayrıca, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ın da daha önce yaptığı açıklamalarda bu alanda mesajlar verdiğini belirtti.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@