Anadolu Adliyesi'nde darbe girişimi soruşturması: 40 tutuklama

Arzu KAYA/İSTANBUL, ()- ANADOLU Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin haklarında soruşturma başlatılan 110 hakim ve savcıdan 99'u gözaltına alındı; 11 hakim ve savcı ise firari durumda. Mahkemeye sevk edilen...

Haberler 21.07.2016, 19:37
Anadolu Adliyesi'nde darbe girişimi soruşturması: 40 tutuklama

Arzu KAYA/İSTANBUL, ()- ANADOLU Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin haklarında soruşturma başlatılan 110 hakim ve savcıdan 99'u gözaltına alındı; 11 hakim ve savcı ise firari durumda. Mahkemeye sevk edilen hakim ve savcılardan 40'ı tutuklandı; 19'u adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. 40 hakim ve savcının savcılıktaki işlemleri ise devam ediyor.

33 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI

Gözaltına alınan ilk grup hakim ve savcıdan 49'unun işlemleri sona erdi. 49 hakim ve savcıdan 33'ü "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanırken 16'sı ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUKLARININ BULUNMASI...

Serbest kalanlar arasında bulunan 6 kadın hakim ve savcının ise "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarını işlediklerine dair somut delil olmasına rağmen, bakıma muhtaç çocuklarının bulunması ve bir kısmının eşlerinin de aynı soruşturma kapsamında tutuklanmış olması nedeniyle adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldığı öğrenildi.

ESKİ DAİRE BAŞKANI DA TUTUKLANDI

Öte yandan Eski Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Asayiş ve Güvenlik Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı ve Anadolu Asliye Ceza Hakimi Remzi Gemici de tutuklananlar arasında. Hakim Gemici'nin sorgusunda neden böyle bir suçlama ile karşı karşıya olduğunu bilmediğini söyleyerek, "Ne dershanelerine, ne evlerine gittim. Kendileriyle herhangi bir ilişkim olmamıştır. Darbe lafından dahi rahatsız biri olarak darbe girişimini lanetliyorum. Cuma günü nöbet iznim vardı. Cumartesi-pazarla birleştirip memleketteki yaylayla ilgili programa katılacaktım. Televizyondan haberleri duyunca programımı iptal ettim" dediği öğrenildi.

7 HAKİM SAVCI DAHA TUTUKLANDI

İkinci grupta bulunan 50 hakim ve savcının ifade işlemlerine başlandı. İfadesi sonlanan ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 10 hakim ve savcıdan 7'si tutuklanırken 3'ü adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. 40 hakim ve savcının ise savcılıktaki işlemleri devam ediyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@