Adana Baro Başkanı: İdam cezası, öç alma sistemidir

Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, () - ADANA Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, idam cezasının bir öç alma sistemi olduğunu savunarak 'darbecilerle mücadele' adı altında hukuksuz uygulamaları kabul etmediklerini söyledi. Her koşulda darbe ve girişimlerine...

Haberler 19.07.2016, 11:29
Adana Baro Başkanı: İdam cezası, öç alma sistemidir

Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, () - ADANA Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, idam cezasının bir öç alma sistemi olduğunu savunarak 'darbecilerle mücadele' adı altında hukuksuz uygulamaları kabul etmediklerini söyledi.
Her koşulda darbe ve girişimlerine karşı olduklarını anlatan Mengücek Gazi Çıtırık, "Darbe dönemlerinde önce hukuk askıya alınır ve hukuksuzluk meşrulaştırılır. Darbe girişimcileri adil yargılanma ilkesi içinde kalınarak hak ettikleri cezayı almalıdırlar" dedi. 'Darbecilerle hesaplaşma' altında hukuksuzluğu kabul etmediklerini anlatan Çıtırık, "Yüksek sesle dile getirilen ve siyasilerin de açık kapı bıraktıkları idam cezasıyla ilgili konular son derece tehlikeli gelişmelerdir" diye konuştu.
İdam cezasının kabul edilemeyeceğini bildiren Çıtırık, şunları kaydetti:

"İdam cezası, suçluyu ıslah eden ve onu yeniden topluma kazandırmayı sağlayabilecek bir ceza değildir. Bir öç alma sistemidir. Ülkemizde uzun yıllar uygulanmayan idam cezası, 2004'te tüm suçlar için kaldırılmıştır. Ayrıca Türkiye, idam cezasını her koşulda kaldıran Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni onaylamış bir ülkedir. Bu gerçeklikler unutulmamalı, düşman hukuku ile değil 'düşmanıma da hukuk' anlayışı hakim kılınmalı."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@