70 yıldır folklor oynuyor

İSTANBUL() ULUSLARARASI Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde sahne alan 82 yaşındaki Hasbettin Altınok, 70 yıldır folklor oynuyor. 12 yaşındayken tanıştığı Erzurum Barı’na ömrünü adayarak ayak bastığı sahnelerde halen...

Haberler 05.08.2016, 16:56 05.08.2016, 17:30
70 yıldır folklor oynuyor

İSTANBUL() ULUSLARARASI Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde sahne alan 82 yaşındaki Hasbettin Altınok, 70 yıldır folklor oynuyor. 12 yaşındayken tanıştığı Erzurum Barı’na ömrünü adayarak ayak bastığı sahnelerde halen gençlere taş çıkarttıracak bir performans sergiliyor. 17 yıldır düzenlenen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nde bu yılda Erzurum Bar ekibinin başında yerini aldı.

1934 yılında Erzurum’da doğan Hasbettin Altınok, 12 yaşında ilkokul öğrencisiyken, ilk defa Bar oynadı. Folkloru sadece bir halk oyunu olarak görmeyen Altınok, Türk Folklor Kurumu’nun da kurucuları arasında yer aldı. Türk folklorunun geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için uzun yıllardır eğitmenlik görevi de yapan Altınok, 70 yıldır folklor oynuyor.

PERFORMANSI İLE HAYRAN BIRAKTI

Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yapılan Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması’nda sahne alan Altınok, dünyanın dört bir yanından gelen yabancı halk dansları oyuncuları tarafından da ilgi görüyor. Yarışmanın gösteri bölümünde her yıl Erzurum ekibinin başında sahneye çıkan Hasbettin Altınok, bu yılda ortaya koyduğu folklor ve davul performansıyla yine en çok alkış alan isimlerden oldu.


“FOLKLORU OYUN OLARAK GÖRMEDİM”

82 yaşına kadar sahnede kalabilmesini folkloru oyun olarak görmemesine bağlayan Hasbettin Altınok, “Folklora hiçbir zaman oyun diye bakmadım. 70 yıldır sahnede heyecan, heyecan ve heyecan başka bir şey yok. Folklor bana vatan millet sevgisini, bayrak sevgisini öğretti. Temiz bakmayı, temiz görünmeyi öğretti. Folklora ilgi duyan gençlerimize tavsiyem bu işe oyun olarak bakmasınlar. Bakarlarsa 3-5 yıl sonra bıkarlar. Figürlerini kendi gayretleriyle, çabalarıyla, ufuklarıyla içselleştirecekler ki kalıcı olsunlar” dedi.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞER”

Hasbettin Altınok’un her anlamda örnek bir kişilik ve önemli bir değer olduğuna dikkat çeken Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Hayatını Türk folklorunun gelişmesi ve yaşatılması için harcamış biridir. Ayrıca 70 yıldır inmediği sahnelerde ortaya koyduğu performans gençlerimize örnek olacak niteliktedir. Mütevazi kişiliğinin yanı sıra bilgi ve birikimini paylaşan, yaptığı her işi heyecan ve tutkuyla yapan bir isimdir. Kendisine sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum” dedi.

(FOTOĞRAF)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@