45 yaşında yüzme öğrendi, Manş Denizi'ni geçti şimdi de takımıyla İtalya'da zafer kazandı (2) - yeniden

Taylan YILDIRIM/İZMİR () - İZMİRLİ Doktor Rengin Börekçi, 45 yaşından sonra yüzmeyi öğrendi, ülke içinde birçok başarı elde etti, geçen yıl kurdukları 'Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı'yla Manş Denizi'ni geçti. Çılgın...

Haberler 21.07.2016, 13:18
45 yaşında yüzme öğrendi, Manş Denizi'ni geçti şimdi de takımıyla İtalya'da zafer kazandı (2) - yeniden

Taylan YILDIRIM/İZMİR () - İZMİRLİ Doktor Rengin Börekçi, 45 yaşından sonra yüzmeyi öğrendi, ülke içinde birçok başarı elde etti, geçen yıl kurdukları 'Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı'yla Manş Denizi'ni geçti. Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı'nda, 1979 yılında Manş Denizi'ni ilk geçen Türk kadını olan Nesrin Olgun Arslan da yer aldı.
En küçüğü 17, en büyüğü 59 yaşında olan 6 kişilik Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı, bu kez daha zorlu bir parkurda büyük başarıya imza attı. İtalya'da Capri Adası'ndan Napoli'ye yüzdü. 36 kilometrelik rotayı geçen ilk kadın Türk takımı olmanın yanı sıra Çılgın Türkler, en iyi kadın takım performansı ödülünü kazandı.
İzmir Tepecik Doğum Hastanesi'nde görev yapan, 2 çocuk annesi Dr. Rengin Börekçi'nin hayatı, 45 yaşında evinin yanındaki havuzda yüzmeye başlamasıyla değişti. Günlük iş stresini atmak için başladığı kursta, büyük bir sevgiyle bağlandığı yüzmede kısa sürede kendisini geliştirdi, başarılar da peş peşe geldi. 5 yılda Türkiye'nin birçok kentinde katıldığı farklı dallardaki yarışmalarda 22 madalya kazandı.
TAKIMDA MANŞ'I İLK GEÇEN TÜRK KADINI DA YER ALDI
Rengin Börekçi, elde ettiği bu başarılardan sonra Manş Denizi'ni geçen en yaşlı ve en son Türk olan antrenör Kamil Resa Alsara'nın dikkatini çekti. Alsara'nın yönlendirmesiyle Rengin Börekçi öncülük ettiği Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı'nı kurdu.
Türkiye'nin farklı şehirlerinde yüzmeye meraklı olan kadın yüzme takımı üyeleri, antrenmanlarını kendi kentlerinde sürdürdü. Doktor Rengin Börekçi en küçüğü 17, en büyük üyesi ise 59 yaşında olan kadın yüzme takımıyla ilk uluslararası başarısını da geçen yıl elde etti. Yüzme meraklılarının en büyük hayallerinden birisi olan İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi'ni aştı. Bu takımda Manş Denizi'ni ilk geçen Türk kadını Nesrin Olgun Arslan da yer aldı.

Dr. Rengin Börekçi, Adana Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda, kadın yüzücüler Nesrin Olgun Arslan, Ayşe Yasemin Yıldırım, Çilem Çelik, Beyza Kordan, Halime Acet'le birlikte Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk Türk kadın takımında yeraldı. Kadın takımı üyeleri, isimlerini tarihe yazdırdı.
DAHA BÜYÜK BAŞARI BU YIL GELDİ
Manş Denizi'ni geçtikten sonra uluslararası alanda yeni başarılar elde etmek adına takım üyesi kadınlar, Kamil Resa Alsaran'ın antrenörlüğünde çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Her gün saatlerce antreman yapan kadın takımı, daha uzun ve daha zorlu olan bir parkur seçip İtalya Capri Adası'ndan Napoli'ye kadar sürecek yüzme yarışmasına katıldı. Capri Adası ile Napoli arasındaki 36 kilometrelik rotada, takım üyeleri zorlu deniz koşullarının yanı sıra zamana karşı da yarıştı. Yarışma boyunca refakatçi teknelerinin bozulması, akıntı ve büyük yük gemilerinin geçişi gibi engellerle de karşılaşan kadın yüzme takımı, parkuru büyük başarı elde edip bitirdi. Çılgın Türkler kadın yüzme takımı, parkuru tamamlayan ilk Türk kadın yüzme takımı olmasının yanı sıra en iyi kadın takım performansı ödülünü de kazandı.
BAŞARIDAN SONRA GÖREV BAŞI
Dünyanın en zorlu ve heyecanlı parkurunda elde ettikleri başarıdan sonra takım arkadaşlarıyla Türkiye'ye dönen kadın yüzme takımı üyelerinden Doktor Rengin Börekçi, hastanedeki görevine de kaldığı yerden devam edip işlerini aksatmadı. Geçen yıla oranla zorlu bir parkur seçtiklerini belirten Rengin Börekçi şunları söyledi:
"Manş Denizi'ni 16 saat 44 dakikada geçtik. Bu parkur daha zordu. Büyük deniz hareketliliği vardı. Kurallar gereği deniz trafiği de durdurulmuyor. Büyük gemilerin geçmelerini bekledik. En önemli özelliği ise zaman sınırlamasının olması. 11 saat sınırına 4 dakika kala parkuru tamamladık. Farklı dallarda yapılan yarışmalarda çok az takım parkuru tamamlayabildi. Takımımızın adı zaten 'Çılgın.' Cesur anlamında, tüm üyeleri kadın olan takımımızla, Türk kadınının neler yapabileceğini gösterdik. Şimdi yeni yarışmalar için yüzmeyi sürdüreceğim. Bu başarılarla aslında farkındalık yaratıyoruz. Birçok genç kız bizlere ulaşıp katılmak istediklerini söylüyor. Yeni gençlerin gelmesiyle, takım gelecekte gençleşecek ve daha büyük başarılar gelecektir."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@