Gazeteci Mehmet Barlas: YÖK’ün Devrimsel Kararı ile Öğrenciler Açıkta Kalmayacak

YÖK'ün geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile üniversitelerin 7 bölümü hariç olmak üzere diğer tüm bölümler için taban puanı ve baraj puanı kaldırılmıştı. Gazeteci Mehmet Barlas, YÖK'ün aldığı kararı değerlendirdi.

Gazeteci Mehmet Barlas: YÖK’ün Devrimsel Kararı ile Öğrenciler Açıkta Kalmayacak

Gazeteci Mehmet Barlas, köşe yazısında YÖK'ün üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanını kaldırmasını ele aldı. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) için alınan kararlar Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kamuoyunun bilgisine sunuldu. TYT ve AYT'de uygulanan baraj puanı uygulaması, 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere artık uygulanmayacak. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında geçerli olan başarı puanı uygulamasına ise devam edilecek.

DİKKATTEN KAÇMIŞ OLABİLİR

Mehmet Barlas, ülkede yaşanan olaylardan dolayı YÖK'ün hayati derecede önem taşıyan bu kararının gözden kaçmış olabileceğine değindi. YÖK Başkanı Profesör Doktor Erol Özvar'ın kararı ile 7 bölüm hariç olmak üzere üniversite taban puanları kaldırıldı, artık üniversite kontenjanlarında boş kalmayacak. Tıp, diş hekimliği, hukuk, eğitim, mühendislik, mimarlık ve eczacılık gibi bölümlerin dışında kalan bölümlerde taban puanı olmayacak.

Haber

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve aynı zamanda TOBB'un Yüksek Öğrenim Meclis Başkanı Bekir Okan, açıklama yaparak YÖK'ün baraj puanını kaldırmasını devrimsel bir karar olarak nitelendirdi. Amerika'da bulunan üniversitelerde de kontenjan sınırı bulunmuyor.

DOKTORLARIN PERFORMANSI AMERİKA'YI GERİDE BIRAKTI

Gazeteci Mehmet Barlas, eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farklara değindi. Değişen Türkiye ile teknoparklarda personel sıkıntısı yaşanmadığı, savunma sanayiinin dünya standartlarının üzerine çıktığına, salgın döneminde açılan hastanelerde görev alan doktorların Amerika ve Avrupa'yı geride bırakacak performanslar sergilediğini dile getirdi.

Haber

YÖK BAŞKANI GİBİ İNSANLAR YÖNETİMLERDE AĞIRLIKTA

Türkiye'nin içerisinde bulunduğu durumun kıymetinin bilinmesi gerektiğine değinen Gazeteci Mehmet Barlas, YÖK Başkanı Erol Özvar gibi değerli insanların yönetimlerde ağırlıklı olarak yer aldığı tespitinde bulundu. YÖK tarafından alınan baraj puanının kaldırılması ile üniversiteye hazırlanan, hayalleri olan gençlerin üzerindeki baskı ve stresin azalacağını, adaptasyon süreçlerini kolaylaştıracağını ifade etti. Alınan bu karar neticesinde öğrenciler açıkta kalmayacak, üniversiteler de öğrenci azlığından açıkta kalmayacak.

KARAR DEMOKRASİDE VE YETİŞMİŞ İNSANLARIN ELİNDE

Yeni Türkiye'de karar alma yetkisine ilişkin de Mehmet Barlas, Türkiye'de sistemin artık eskisi gibi olmadığını kararların yetişmiş insanların ve demokrasinin elinde olduğuna değindi.