Gayrimenkul şirketinden korkutan açıklama! Kiralar yüzde 50 arttı ve daha da artacak!

Gayrimenkul devi şirket Remax, geçen yıldan bu yana yüzde 50, son 1 aylık dönemde ise kira fiyatlarının yüzde 8,4 arttığını belirterek artışından hızla devam edeceğini belirtti.

Gündem 04.10.2021 - 12:37 04.10.2021 - 12:37 Mustafa Çokyaşar

Amerika Birleşik Devletleri menşeli gayrimenkul şirketi Remax firmasında Gayrimenkul Danışmanı olarak görev yapan Mustafa Kemal Işık önemli açıklamalarda bulundu. Işık, kiralık konut fiyatları, üniversitelerde okula dönüşün başlamasıyla zirveyi gördüğünü hatırlatarak fiyatların düşmesini değil daha da yükseleceğini beklediklerini açıkladı. Yapılan araştırmalara göre, İstanbul’da geçen yıla göre kira fiyatlarında yüzde 50,7 oranında artış yaşandığını aktardı.

Pandemide inşaat sektöründe yaşanan yavaşlama ve yükselen faiz oranlarına bağlı olarak artışa geçen kiralık ev fiyatları, üniversite öğrencilerinin okula dönüşüyle hız kazandı. Kiralık ev stoğu artan talebi karşılamakta zorlanırken, özellikle İstanbul’da son 1 ayda fiyatlarda şaşırtıcı artışlar yaşandı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) emlak pazarlama platformunun verilerine dayanarak hazırladığı araştırmaya göre, İstanbul’da geçen yıla göre kira fiyatlarında yüzde 50,7 oranında artış yaşandı. Son 1 aylık dönemde ise kira fiyatları yüzde 8,4 arttı.

2020 yılının ağustos ayında 100 metrekarelik bir evin ortalama kirası 2 bin 100 lira civarlarındayken, bu rakam 1 yılda 3 bin 100 lira seviyelerine çıktı.
Işık, son bir yılda, konut üretiminin azalması ve yüksek konut fiyatları nedeniyle artışa geçen kiralık konutlarla ilgili olarak da, "Üniversitelerde okula dönüşün başlamasıyla zirveyi gördü. Fiyatların düşmesini beklemiyoruz. Aksine aynı hızla olmasa da artış trendi sürecek" ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@