Fransız dev banka Societe Generale Türkiye için faiz tahminini açıkladı! TCMB acil faiz artırma kararı alacak!

Cumhurbaşkanının dün kabine toplantısı sonrası yaptığı faiz açıklamasında Merkez Bankası'nın artık faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Societe Generale faiz artırılacak dedi.

Finans 23.11.2021 - 03:52 23.11.2021 - 03:52 Mustafa Çokyaşar

Avrupa'nın en büyük yatırım bankalarından olan Paris merkezli Societe Generale, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) acil koduyla faiz artırma kararı alacağını ve politika faizini yüzde 15'ten yüzde 20'lere çıkaracağını tahmin ettiklerini söyledikleri.

Bu kararın en geç 2022'nin ilk aylarında alınmasını bekleyen banka, bu kararın yine de TL'deki değer kaybının önlenemeyeceği görüşündü. Bankaya göre döviz kurlarında fazla bir hareketlilik olmayacak. Bunun temel nedenini ise son üç para politikası toplantısında yapılan 400 baz puan faiz indiriminin ekonomik olarak dayanağının olmaması ve enflasyon oranının yüksek olması gösterildi.

TCMB, ekonomistlerin tüm uyarılarına rağmen 18 Kasım'da gerçekleştirdiği toplantı ile faiz indirme kararı almış ve politika faizini yüzde 15'e çekmişti. Bu kararın açıklanmasının hemen ardından dolar 11 lirayı geçerek rekor kırmıştı. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü açıklamalarında faiz indirme politikasındaki kararlı tavrı doların 11,48 TL'ye kadar çıkmasına neden olmuştu.  Eylül ayından bu yana TL'deki toplam değer kaybı yüzde 30'a yaklaşmak üzere. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@