Formül değil haklarını istiyorlar! EYT için ilk etapta kaç kişi emekli edilecek SGK Başmüfettişi İsa Karakaş açıkladı!

Türkiye'de gündeminde son 1 aydır yoğun bir şekilde konuşulmaya başlayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Her gün uzmanlar ve gazetecilerden yeni bilgiler gelmeye devam ederken son olarak Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş önemli açıklamalarda bulundu. Formül değil haklarını istiyorlar! EYT için ilk etapta kaç kişi emekli edilecek SGK Başmüfettişi İsa Karakaş açıkladı!

Formül değil haklarını istiyorlar! EYT için ilk etapta kaç kişi emekli edilecek SGK Başmüfettişi İsa Karakaş açıkladı!

Formül değil haklarını istiyorlar! EYT için ilk etapta kaç kişi emekli edilecek SGK Başmüfettişi İsa Karakaş açıkladı! - Türkiye'de gündeminde son 1 aydır yoğun bir şekilde konuşulmaya başlayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Her gün uzmanlar ve gazetecilerden yeni bilgiler gelmeye devam ederken son olarak Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş önemli açıklamalarda bulundu. İsa Karakaş bu hafta ki yazısında kaç kişinin emekli edileceğine dair yazdı. İşte açıklamalarından satır başları Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

İsa Karakaş, 2022 yılı merkezi yönetim kurulu bütçe kanunu 31 Aralık 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını açıklarken, bütçe de EYT'lilerin de olması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na getireceği yük ve yapılacak transferlere dair karşılık konulamadığını paylaştı. Bu sebeple birlikte 2022 yılında EYT'lilerin emekli edilemeyeceğinin altını çizen İsa Karakaş 2023 yılında TBMM'de yapılacak 2022 bütçe görüşmelerine göre daha hararetli olmasını beklediğinin altını çizdi.

EYT konusunun seçim dönemine denk gelmesinden dolayı açıklamalarda bulunan İsa Karakaş bu kitleyi yakından ilgilendireceğini açıklamalarına ekledi. İşte İsa Karakaş'ın EYT açıklamaları..

"Daha da önemlisi seçim dönemine denk gelmesi ve bütün kamu çalışanlarının maaş ve diğer özlük haklarına yapılacak enflasyon güncellemesi ve iyileştirmeler ile özellikle “Emeklilikte Yaş Engeline Maruz Bırakılanlar" (EYT) kitlesini yakından ilgilendirecektir.

EYT meselesinin 23 seneden beri ortada durmasının en önemli sebebinin maliyet hesabı dolayısıyla bütçe olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır. Keza aşağıda yer verdiğimiz önceki sene gerçekleşen SGK’nın gelir-gider dengesi açısından Merkezî bütçeden yapılacak transferler büyük önem taşımaktadır."

2021 yılı SGK Gelir-Gider Dengesine İlişkin Tablo

Formül değil haklarını istiyorlar! EYT için ilk etapta kaç kişi emekli edilecek SGK Başmüfettişi İsa Karakaş açıkladı!

"Geldiğimiz noktada artık hükûmetin en yetkili kişileri tarafından müteaddit kez yapılan açıklamalardan bu sene sonuna kadar EYT meselesinin çözüleceği hususunda artık hiç kimsenin bir tereddüdü kalmamıştır.

Asıl merak edilen konu EYT’lilerin ilk işe girdikleri tarihlerde geçerli olan emeklilik şartları neyse sadece bu müktesep hak kapsamındaki prim gün sayısı ve sigortalılık sayısı ile mi? Yoksa mağduriyete neden olan 4447 sayılı yasada getirilen yaş şartı ve artırılan prim gün sayısı şartları yumuşatılarak kademeli emekliliğin devam ettirilip ettirilmeyeceği noktasında
toplanmaktadır.

İşte bütün bu soruların cevapları ve yapılacak düzenlemenin kapsamının nasıl olacağını 2023 yılında yürürlüğe girecek ve bu yıl sonuna kadar kesinleşecek Merkezi Bütçe ile SGK’nın bütçesinde emekli edilecek EYT’li sayısına göre konacak emekli maaşları ile diğer karşılıkları için yapılacak transferin tutarı ışık tutacaktır.

Zira SGK’nın yukarıda yer verilen gelir-gider dengesi emekli edilecek EYT’lilerin 500 bin mi? 1 milyon mu? 2 milyon mu? 3 milyon mu? Özetle yapılacak çözüm kapsamında emekli edilmesi planlanan EYT’lilerin sayısına göre yeniden dengelenmesi gerekecektir.

Gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza her gün gelen çok sayıda iletilerden medyadan öğrendikleri tüm formül çözümlerini istemediklerini belirtmektedir.

Tekrar altını çizelim EYT’liler erken emeklilik ya da bir ayrıcalık istemediklerini, sadece 1999 yılında çıkarılan yasa ile getirilen “yaş” engelinin kaldırılmasını istiyor. Zira EYT’liler erken emeklilik ya da ayrıcalık değil işe girdikleri tarihlerde geçerli olan emeklilik şartları neyse sadece onu müktesep hak olarak talep etmektedirler… Başka bir anlatımla alınan haklarının iadesini talep etmektedirler."