Yerli otomobilde üretim aşamaları açıklandı! 3 dakika da 1 TOGG üretilecek

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG ile ilgili üretim üssü ve kalbi konumunda yer alan Gemlik Fabrikası'nı deneyimlemek adına CEO Gürcan Karakaş gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobilde üretim aşamaları açıklandı! 3 dakika da 1 TOGG üretilecek

Yerli otomobilde üretim aşamaları açıklandı! 3 dakika da 1 TOGG üretilecek - Türkiye'nin yerli otomobili TOGG ile ilgili üretim üssü ve kalbi konumunda yer alan Gemlik Fabrikası'nı deneyimlemek adına CEO Gürcan Karakaş gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un üretim üssü ve kalbi konumunda yer alan Gemlik Fabrikası'nı deneyimlemek adına üç ana tesisi gezen Karakaş gündemde yer aln iddialara karşılık da net açıklamalara imza attı.

İşte Gürcan Karakaş'ın açıklamalarından satır başları.

Fabrikada 250 robot görev yapıyor. 210 tanesi gövde bölümünde. 30 tanesi boyada. Kalan 10 tanesi ise son montaj hattında. Robotlara ilk 250 çalışanın adı verildi. İlk kaynağı yapan robotun adı Togg CEO'su olan Gürcan Karakaş.

Boya hattı 310 metreden oluşuyor. Avrupa'nın en temiz tesisi. Boya hattında tüm aşamalar robotlarla tamamlanıyor. Son teknoloji boya hattı bulunuyor. Burada biriken hava 800 derecelik ısıya ulaşan yakma hattıyla temizlenerek doğaya sıfır emisyonla salınıyor.

Fabrikanın tamamının yüzde 30 enerjisi 33 bin metrekare araç stok alanında bulunan çatılarda yer alan güneş enerjisi panelinden sağlanıyor.

3 DAKİKA BİR YENİ ÜRETİM

TOGG ile ilgili en dikkat çeken şeylerden birisi şüphesiz üç dakikada bir yeni TOGG üretimininin olması oldu.

Fabrika tamamen faaliyete geçtiğinde 3 dakikada bir Togg üretilecek. Tek bir araç üretilmeye çalışılırsa en baştan en sona kadar 8 saatlik bir süreç gerekiyor.

Fabrikada hali hazırda 410 hatlarda çalışan işçi yer alırken 50 mühendis çalışıyor. Togg çatısı altında çalışan sayısı ise şu anda 1400 kişiyi buluyor. 2023 Mart'ında bu sayı 1800 kişiye ulaşacak. Fabrika tam kapasiteye ulaştığında ise 4 bin 300 çalışan fabrikada yer alacak.

Montaj hattında ise batarya paketi, koltuklar, tavan camı, diğer camlar, jant ve lastiklerin araca entegrasyonu tamamlanıyor. Bataryanın montajı tamamen otomasyon sistemlerle gerçekleştiriliyor.

Togg'un tüm parçaları tedarikçiler tarafından günlük sağlanırken, aracın ön iç konsolu (dashboard) içeride üretiliyor. Togg'da kullanılan koltuk ve 500 kiloluk batarya paketi de ray sistemiyle taşınırken aracın montajına kadar ilerleyebiliyor.

Tüm Togg modelleri aynı hat üzerinde üretilecek. Bu üretim hattının tasarımı tamamen Togg çalışanlarına ait. 15 saniyede bir değişen üretim hattıyla karma üretime imza atılabilecek. Eski tip fabrikalarda bu işlem için saatlerce uğraşılıyordu.

Fabrikanın tamamında kullanılan betonla 50 katlı 7 gökdelen dikilebilirdi. 44 bin kolon betonla sağlam bir yapıya dönüştürüldü.

Kamu Gündemi'ni Twitter'dan takip etmek için tıklayın!