Yeni yıl maaş iyileştirmeleri için geri sayım başladı! İşte Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminine göre memur emekli asgari ücretlinin alacağı zam oranı

Türkiye'de Temmuz Ocak ayı arasında açıklanacak enflasyon oranlarına göre milyonlarca vatandaşın alacağı maaş farkı oranı belli olacak. Yeni yıl maaş iyileştirmeleri için geri sayım başladı! İşte Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminine göre memur emekli asgari ücretlinin alacağı zam oranı

Yeni yıl maaş iyileştirmeleri için geri sayım başladı! Memur emekli asgari ücretli tahmini zam oranı

Yeni yıl maaş iyileştirmeleri için geri sayım başladı! İşte Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminine göre memur emekli asgari ücretlinin alacağı zam oranı - Türkiye'de Temmuz Ocak ayı arasında açıklanacak enflasyon oranlarına göre milyonlarca vatandaşın alacağı maaş farkı oranı belli olacak. İlk 6 aylık enflasyon verileri sonrasında memur ve emekliler için maaş iyileştirmeleri yapılmıştı. Asgari ücretli için ise Ocak ayında yapılan zam sonrasında artan hayat pahalılığı yeni bir zam oranının önünü açmıştı. Tüm sektörlerde maaş iyileştirmeleri yapılırken gözler Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminlerine göre Ocak ayında vatandaşların alacağı maaş farkına çevrildi. 

TEMMUZ AYI ENFLASYON ORANLARI

Temmuz ayı enflasyon rakamları aylık yüzde 2,37 ve yıllık ise 79,60 olarak açıklandı. Temmuz ayının açıklanması ile birlikte Ocak ayına kadar yapılacak artışlar için geri sayım başladı. Geri kalan 5 aylık toplam enflasyon rakamlarının da gelmesi ile birlikte memur ve emeklilerin alacağı maaş farkı belli olacak. Asgari ücretli için ise Ocak ayında gelen bilgilere göre kapsamlı iyileştirmeler yapılacak.

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON RAKAMLARINI AÇIKLADI

Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu enflasyon rakamları sonrasında Ocak ayı için maaşlarda yapılacak olan artışlara dair ilk hesaplamalar geldi. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 60.4 olarak açıkladı.

Yeni yıl maaş iyileştirmeleri için geri sayım başladı! İşte Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminine göre memur emekli asgari ücretlinin alacağı zam oranı

Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamada "2022 yıl sonu enflasyon tahmini 17.6 puanlık güncellemeyle yüzde 42.8'den 60.4'e yükselttik" dedi. Bu tahminin olası gerçekleşmesi sonrasında ise memur, emekli ve asgari ücretli için olası maaş farkı tahminleri haberimizde yer alıyor.

Yeni yıl maaş iyileştirmeleri için geri sayım başladı! İşte Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminine göre memur emekli asgari ücretlinin alacağı zam oranı - Resim : 2

Tahminlerin gerçekleşmesi durumunda ikinci dönemeçte enflasyon rakamları düz bir fark ile 13 olarak açıklanacak. Yüzde 7'yi aşması ile birlikte enflasyon farklarının alınacağı anlamına gelen bu bilgi ile birlikte maaş farklı belli olacak.

Yüzde 13'lik tahminler doğrultusunda memurlar ve memur emeklileri için fark yüzde 5.68 olarak açıklanacak ve Ocak ayı yüzde 8 zam ve yüzde 5.68 fark ile bu rakam 13.70'e ulaşacak.

MEMURLARA 10 BİN 360 TL MEMUR EMEKLİLERİNE 6 BİN 919 TL

En düşük maaşlar bu doğrultuda memurlarda bu rakamlar 9.105 TL'den 10 bin 360 TL'ye kadar çıkacak. Memur emeklileri için ise 6 bin 078 TL'den 6 bin 919 TL'ye kadar yükselecek.

Asgari ücretlilere de enflasyon tahminleri doğrultusunda zam yapılması durumunda ise yüzde 13.70'lık orandan 5 bin 500 TL olan asgari ücret 6253 TL'ye yükselecek.

En düşük emekli maaşının ise 3 bin 479 TL'ye yükselmesi öngörülüyor. Bu tahminler ve rakamlar Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminine göre hesaplanmıştır. Herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır.