Yargıtay'dan emsal karar açıklandı! Bankalardan kredi çekenler dikkat: 2.865 TL para iadesi yapılacak

Son dönemlerde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalardan kredi çektiği belirtildi. Bu krediler hakkında Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı.

Yargıtay'dan emsal karar açıklandı! Bankalardan kredi çekenler dikkat: 2.865 TL para iadesi

Son dönemlerde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalardan kredi çektiği belirtilerek bankaların müşterilerden aldıkları dosya masrafı adı altındaki paralar için emsal bir karar çıktı. Bu durumda 10 yıl içinde bankalardan kredi çekenlere duyuru yapıldı ve 2.865 TL para idesi yapılacağı aktarıldı.

VATANDAŞLAR MAĞDUR OLDU

Kredi çekenlere güzel haber verildi ve bankaların paraları geri ödeyeceği ifade edildi. Vatandaşların artan enflasyon sebebi ile geçimlerini istedikleri gibi sağlayamaması bankaların yollarını tutmasına neden olduğu belirtilerek bankalar arasında yaşanan yoğun rekabet nedeni ile kredi faiz oranlarını düşüren bankalar oluşan kar kayıplarını kredi masraflarından tahsil etme yoluna gittiği belirtildi. Bundan dolayı da vatandaşların mağdur duruma düştüğü bildirildi.

PARA İADESİ BAŞVURUSU 

Bankaların kredi dosya masrafı noktasında pek çok emsal kararı bulunduğu belirtilerek çeşitli isimler adı altında benzer paralar alınmaya devam edildiği ifade edildi. Bankaların aldığı bu paralarla ilgili Yargıtay’dan yine emsal bir karar daha geldiği aktarılarak geriye doğru 10 sene içerisinde ödenmiş olan tüm kredi masrafları için para iadesi başvurusu yapma hakkı bulunduğu paylaşıldı. Bu konu hakkında Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin E. 2017/7144, K. 2018/10219, T. 5.11.2018 tarihli emsal nitelikte bir karar alındı.

Emsal kararı görenler ödemelerini nasıl alacaklarını merak ediyor. Söz konusu emsal karar ile geriye dönük zaman aşımı son 10 sene için uygulanmış olup tüketici mahkemesi hakem heyeti üzerinden para iadesi talebi yapılabilmektedir.

YARGITAY KARARI 

Emsal olarak nitelendirilen karar ise şöyle:

Yargıtay'dan emsal karar açıklandı! Bankalardan kredi çekenler dikkat: 2.865 TL para iadesi yapılacak

SONRAKİ HABER