Vergi borçları silinecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalara imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların beklediği vergi borçlarının yapılandırması ve trafik ceza puanlarının silinmesi ile ilgili müjdeleri kamuoyuna duyurdu. 

Vergi borçları silinecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Milyonlarca vatandaşın beklediği vergi borçlarının yapılandırılması ve trafik ceza puanlarının silinmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan müjdeli haberler geldi. Peki, vergi borçları silinecek mi? Vergi borçlarına yapılandırma olacak mı? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kabine Toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gümrük müdürlükleri, vergi daireleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumların kamu alacaklarını yapılandırılacağını duyurdu. Trafik ceza puanlarının da silineceğini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlemenin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 bin lirayı aşmayan borçların tahsilinden vazgeçtiklerini açıklayarak, müjdeli haberi duyurdu.

“2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz. 

Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.”

SONRAKİ HABER