TÜSİAD yönetim kurulu başkanı asgari ücret için istedikleri rakamı açıkladı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından gelen açıklamaya göre asgari ücrete gelmesi gereken zam miktarının enflasyon rakamlarının üzerinde olması gerektiğini açıkladı.

TÜSİAD yönetim kurulu başkanı asgari ücret için istedikleri rakamı açıkladı

TÜSİAD yönetim kurulu başkanı asgari ücret için istedikleri rakamı açıkladı - Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından gelen açıklamaya göre asgari ücrete gelmesi gereken zam miktarının enflasyon rakamlarının üzerinde olması gerektiğini açıkladı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum.” dedi.

ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIŞ

Bloomberg HT kanalına konuk olan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 2023 asgari ücret zammına dair konuşarak “Enflasyonun üzerinde, refah payı olan bir asgari ücret artışı olabilir. İşveren çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda.” ifadelerini kullandı.

UCUZ İŞ GÜCÜ İLE TÜRKİYE REKABET EDEMEZ

Türkiye'de uygulandığı düşünülen ucuz iş gücü stratejilerinin uygulanması hakkında değerlendirmeler yapan TÜSİAD başkanı, “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl önce Uzak Doğu’nun stratejisiydi. Rekabetçi kur ucuz, iş gücüyle ihracatı büyütmek. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz ama sürdürülebilir hale getiremiyorsunuz.” dedi.

İHRACATTA YAVAŞLAMA VAR

Türkiye'de son aylarda Euro/Dolar paritesi sebebiyle ihracatın olumsuz etkilendiğini dile getiren Turan, Eylül sonrasında ihracatta yavaşlama olduğunu belirtti. İşletme sermayesi ve şirketlerinde kredilere olan erişimine dair, “2022'de şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı. Geçen yıl 100 bin dolar işletme sermayesi olan bir şirketin 200, hatta 400 bin dolara ihtiyacı var. Reel sektörün finansmana erişimi rahat olmalı. Son dönemde finansmana erişim ihracatçı firmalar dışında çok kolay değil. Ticari kredilere erişimin rahat olduğunu keşke söyleyebilseydik. Yatırım kredilerine ulaşmak, uzun vadeli kredi almak kolay değil. Şirketler için kredi limitlerinin artması gerek.” açıklamalarında bulundu.

SONRAKİ HABER