Tüketici güven endeksi açıklandı! Eylül ayında artış gözlemlendi

Tüketici güven endeksi Eylül ayı için açıklandı. Yapılan açıklamalar ile endekste yukarı yönlü bir ilerleme kaydedildi. TÜİK tarafından son dakikalarda yapılan açıklamanın ardından çok sayıda vatandaş hızlı bir şekilde sosyal medya platformlarında olaya tepki gösterdi.

Tüketici güven endeksi açıklandı! Eylül ayında artış gözlemlendi

TÜİK son dakikalarda tüketici güven endeksini açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından Eylül ayı için vatandaşların tüketici güven endeks bilgileri paylaşılmış oldu. TÜİK tarafından yapılan bu paylaşımın hemen ardından pek çok vatandaş hızlı bir şekilde olaya ilişkin tepkilerde bulundu.

Sosyal medya platformlarında bazı vatandaşlar tarafından yapılan paylaşımlarda TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığı da iddia edildi. Yapılan paylaşımların ardından hızlı bir şekilde tepkilerini gösteren vatandaşlar ekonominin kötüye gittiğini ancak bu endekste nasıl artış gözlemlendiğini anlamadıklarını dile getirdiler. Tepkilerde yaşanan artış sonrası çok sayıda kişi ise tüketici güven endeksi nedir, neyi ifade eder gibi araştırmaları arama motorlarında gerçekleştirmeye başladı. TÜİK tarafından verilen bilgilere ilişkin detaylar haberin devamında, Kamu Gündemi adresinde...

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Tüketicilerin mali konumlarının göz önünde bulundurulması ve buna bağlı olarak ekonomik alanda mevcut durumlar ve gelecek beklentisi hakkındaki düşüncelerinin, harcama ve tasarruf anlamında gidilen eğilim ve tercihlerini gösteren bir hesap olan bu endeks içinde bulunduğumuz ay için de açıklandı. Eylül 2022 içinde artışa gidilmiş olması ise dikkat çekti.

EYLÜL 2022 TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ AÇIKLANDI, ARTIŞ OLMASI ŞAŞIRTTI!

2020 yılının aynı dönemlerinde yüzde 82 bareminde bulunan endeks 2021'in aynı dönemlerinde hızlı bir şekilde düşüşe geçmiş ve bu düşüşünü zaman zaman görülen artışlar ile 2022 yılının başına kadar devam etmişti. 2022 yılında dalgalı bir halde ilerleyen veriler son olarak içerisinde bulunduğumuz son 3 aylık dönemde yüzde 65 seviyelerinden 72,2 seviyesine kadar yükselmişti. Bugün açıklanmış olan veriler ile birlikte ise bu değerin yüzde 0,2 oranında artış gösterdiği ve değerlerin 72,4 seviyesine ulaştığı bildirildi.

Tüketici güven endeksi açıklandı! Eylül ayında artış gözlemlendi

Tüketici güven endeksi açıklandı! Eylül ayında artış gözlemlendi - Resim : 2

TÜİK tarafından bu verilerin açıklanmasının ardından bazı ekonomistler ve finans danışmanları önümüzdeki aylarda da artışın devam edeceği ve 2023 yılının başında bu artış oranında da yükseliş olacağı öne sürüldü.

Vatandaşlar ise TÜİK verilerinin gerçekleri yansıtmadığını iddia ederek aslında düşüş gözlemlenmesi gerektiğini dile getirdi. Ancak pek çok farklı dinamik ile hesaplaması yapılan bu verilerin gerçekliği yansıtıyor olduğu dile getirildi.