TOKİ sosyal konutları sabit taksitle satacak mı?

Ülke Genelinde binlerce konut yapıp satan TOKİ, maalesef yaptığı sosyal konutları sabit taksitlerle vermiyor. KİPTAŞ yaptığı sosyal konutları sabit taksitlerle verirken TOKİ’nin de konut satışlarında sabit taksit uygulaması yapması teklif edildi.

TOKİ sosyal konutları sabit taksitle satacak mı?

Daha önceden yoksullara konut yapan kurum olarak tanınan TOKİ bu son yıllarda yüksek gelire sahip ailelere villa, rezidans yapan kurum haline dönüştürüldü. Kuruluş amacı dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmak olan TOKİ aynı zamanda taksit uygulamaları da eleştirilere hedef oldu.

TOKİ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan KİPTAŞ’ı karşılaştıran Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidara ‘’TOKİ sosyal konutları sabit taksitle satacak mı?’’ diye sordu. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Girgin şu açıklamalarda bulundu;

Soru-cevap olmadığı için İstanbul Milletvekilimiz Gökan Zeybek’in özellikle sormamı istediği birkaç soru var, bunları özellikle iktidara sormak istiyorum.

TOKİ neden yaptığı sosyal konutları sabit taksitle satmıyor?

Geçen hafta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, on üç ayda Tuzla’da 321 sosyal konutu teslim etti. Hemen yanında, TOKİ’nin 2019 yılında 50 bin sosyal konut kampanyasında satışa çıkardığı proje vardı. KİPTAŞ’tan bir ay önce temel atan TOKİ neden hâlâ teslim yapamadı? KİPTAŞ sabit taksitle sosyal konut yaparken TOKİ neden yaptığı sosyal konutları sabit taksitle satmıyor?

TOKİ 250 bin konutu nasıl yapacak?

2019’daki “50 bin konut” vaadini yerine getiremeyen TOKİ 250 bin konutu nasıl yapacak? Kullanacağınızı beyan ettiğiniz miktarın katbekat üstünde aldığınız yetkiyle kamu bankalarının açığını mı kapatacaksınız seçim kampanyası mı yapacaksınız? Burada da aracı olarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı mı kullanılacak? Bir “konut kampanyası” adı altında Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurtarma operasyonu mu yapılıyor?

Barınma anayasal bir haktır. Herkesin başını sokacağı, kendine ait bir evi olmasını sağlamak devletin sosyal bir görevidir. Bu görevi hakkıyla bizler yerine getireceğiz.

 

 

 

SONRAKİ HABER