SGK affı ve prim yapılandırması hayati öneme sahip! EYT'lilere can simidi olacak işte o kredi detayı

Türkiye'de EYT ile ilgili yeni gelişmeler gündeme düşmeye devam ediyor. Buna göre ise SGK Başuzmanı İsa Karakaş tarafından yapılan o açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. SGK affı ve prim yapılandırması hayati öneme sahip! EYT'lilere can simidi olacak işte o kredi detayı

SGK affı ve prim yapılandırması hayati öneme sahip! EYT'lilere can simidi olacak işte o kredi detayı - Türkiye'de EYT ile ilgili yeni gelişmeler gündeme düşmeye devam ediyor. Buna göre ise SGK Başuzmanı İsa Karakaş tarafından yapılan o açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. SGK başuzmanı son yayınladığı videoda yıl sonuna doğru SGK affı ve prim yapılandırmasının gelebileceğine dikkat çekti. Her yıl sonunda Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir araya gelen komisyon üyeleri bu noktada açıkladıkları yapılandırmalar ile birlikte vatandaşların üzerinde ki yükü hafifletmektedir. Her sene olağan bir şekilde çıkan bu yapılandırmanın hayati bir öneme sahip olduğu ifade edildi. SGK başuzmanı bu konu ile ilgili "EYT'lilere can simidi olacak" yorumunda bulundu.

SGK AFFI VE PRİM YAPILANDIRMASI OLURSA..

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Youtube'dan yayınladığı videoda şu ifadelere yer verdi. "SGK borcu affı ve yapılandırması öncelikle yeterli prim borcu olmayan Bağkurlular için hayati öneme sahip. Yeterli primi yoksa Bağkurluların daha önceden silinmiş borçları varsa bu borçları ihya yoluyla yeniden kazanma yolu ortaya çıkıyor. 

Kredi ile emeklilik söz konusu olabilir. SSK kapsamında ya da herhangi bir sınıfta sigortalısınız ama daha önceden Bağkur borcunuz olduğu için emekli olamıyorsanız SGK af ve yapılandırma olduğu zaman kamu bankalarıyla protokol imzalamakta ve protokole istinaden siz borcunuzu giderek taksitlendirme yapıyorsunuz. Hem de çok düşük faizle. Bu sayede hemen emekli olma imkanınız doğuyor."

KİMLER KREDİ İLE EMEKLİ OLABİLİR?

"Geçmişte ki uygulamalara baktığımız zaman birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda hemen Bağkurdan emekli olacak olanlar kredi ile emekli olabiliyor. Prim borcunu ödemesi durumunda SSK'dan emekli olabilecek sigortalılar hemen bankadan kredi kullanarak emekli olabilecekler. Ayrıca Ek 5 ve Ek 6 kapsamında çalışan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekliye ayrılacaksa SSK ile kamu bankaları arasında ki protokole istinaden giderek prim borçlarını taksitlendirmeleri halinde SGK yine bu şekilde maaş bağlamakta. 

Askerlik ve doğum borçlanması yapması durumunda emekli olabilecek EYT'liler de kamu bankaları ile SGK arasında ki protokol kapsamında kredi kullanarak aylık bağlanmalarını sağlanabilecek."