Seçim yatırımı denildi! Eğer olursa yer yerinden oynar: Asgari ücrete ve emekliye Mart'ta ek zam

Seçimler öncesi iktidar zam oranlarında bir değişikliğe daha gitmeye hazırlanıldığı iddia edildi. Emeklilerin bayram ikramiyesine büyük bir zam yapılması beklenirken milyonlarca ücretli çalışan için de asgari ücret yeniden şekilleneceği iddia edildi.

Seçim yatırımı denildi! Eğer olursa yer yerinden oynar: Asgari ücrete ve emekliye Mart'ta ek zam

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine beş aydan az bir süre kaldığı belirtilerek seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılacağı belirtildi. Bu noktada seçimlerin resmi olarak 10 Mart tarihinde duyurulması bekleniyor ve AK Parti, seçim öncesi çalışmalarını hızlandırdığı bildirildi. İktidar partisinin, şimdilik tarihi 14 Mayıs 2023 olarak öne çıkan seçimlere emekli ikramiyesini artırıp maaşlara ek zam yaparak gitmeyi planladığı iddia edildi.

EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRETE EK ZAM 

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç bu iddiayı köşesine taşıdı. Çetingüleç bu iddiayı "Ankara'da konuşulan 'ham bilgi' olarak paylaştı. Çetingüleç yazısında emeklilerin halen 1100 lira olan ikramiyeleri 2 bin 500-3 bin lira aralığında bir rakama yükseltileceğini asgari ücrete yüzde 10, emeklilere yüzde 10-20 arasında ek zam yapılacağını anketlerde iktidar partilerinin oy oranları düşerse zam oranları yükselebileceğini belirtti.

Ayrıca Çetingüleç asgari ücretlilere yüzde 54.66'lık zam açıklanırken seçimden önce yeni bir ayarlama yapılacağı sinyali bizzat Cumhurbaşkanı tarafından verildiğini hatırlatarak emeklilerin kaybının büyük olduğunu daha önce asgari ücretin 2 katı maaş alanlar, şimdi asgari ücretle aynı seviyeye indiğini aktardı.

KALAN KISIM SEÇİM ÖNCESİNE BIRAKILDI 

Konu ile ilgili olarak Çetingüleç yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kulislere yansıyan bilgiye göre, 2023 yılının ilk 6 ayı için emekli maaşlarına yüzde 40 civarında bir artış planlanmıştı. Ancak oran yüzde 30'la sınırlı tutuldu. Kalan kısmı seçim öncesine bırakıldı. Enflasyon karşısında koruyucu zamların yapılmamasındaki en önemli etken emekli maaşının devlet tarafından ödeniyor olması.

Buna karşılık asgari ücreti özel sektör uyguladığı için devlet üzerinde herhangi bir yük oluşturmuyor. Hatta maaş zammından sonra SGK prim geliri artıyor. Ayrıca asgari ücret zammı anında ve daha fazla oranda fiyatlara yansıdığı için KDV, ÖTV gibi vergi gelirleri de artmış oluyor.

Bu nedenle devlet emekli maaşlarına zam yapma konusunda asgari ücretliler kadar istekli davranmıyor.

SONRAKİ HABER