Özel sektör çalışanlarının maaşlarına sürpriz ek 1000 TL ödeme! İşte o şart

Özel sektörde çalışmakta olan vatandaşları sevindirecek haber geldi. Maaşlarına ek olarak 1000₺’ye kadar ödeme alabilecekler. Gerekli olan şartlar ise belli oldu. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle … 

Özel sektör çalışanlarının maaşlarına sürpriz ek 1000 TL ödeme! İşte o şart

Özel sektörde çalışan vatandaşlar bu özelliği taşıyorsa maaşlarına ek olarak para alabilecekler. Bu para çalışanlara ilaç gibi gelecek. Söz konusu olan şartı yerine getirdiğiniz zaman paranızı alabileceksiniz. İşte tüm detaylar… 

Özel sektör çalışanlarına müjdeli haber 

Pandemi etkisi ile yaşanmaya başlanan ekonomik sorunlar sebebi ile 2022 yılından bu yana çeşitli kurum ve kuruluşlar, belediyeler ve hükümet tarafından vatandaşlara maddi destek sağlanmaya devam ediyor. Bu doğrultuda her geçen gün yeni bir destek ödemesi de gündeme gelmeye devam ediyor. Çalışanların doğalgaz be elektrik fatura borçlarının silinmesini sağlayacak olan yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Dar gelirli vatandaşlarımızın ısınma ve elektrik ihtiyaçlarının giderilebilmesi için yapılacak olan destek yürürlüğe girerken işveren özel sektör çalışanlarına doğalgaz ve ısınma yardımlarını yaptığı durumda vergi veya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tabi tutulmayacak. 

Özel sektör çalışanları için 1000₺ doğalgaz yardımı yapılacak

2023 yılının haziran ayına kadar işverenler çalışanlarının maaşlarına ek olarak 1000₺ tutarından doğalgaz yardımında bulunabilecek. Resmi gazetede yer almakta olan doğalgaz ve ısınma yardımı düzenlemelerinin detayları da netleşmeye başladı.  İşverenler tarafından çalışanlara sağlanacak olan bu destek ile beraber milyonlarca çalışan elektrik ve doğalgaz yardımından faydalanabilecek. Böylelikle işverenler gelir vergisi ve sigorta prim kesintisinden de muaf tutuşacak.

Özel sektör çalışanlarına özel yapılan bu düzenlemeye göre asgari ücretlinin ve çalışanların maaşlarından kesilmekte olan 178.04 kuruş tutarındaki gelir vergisi ile SGK priminden kesilen 454.06 kuruş almayacak. 633 liraya denk gelmekte olan bu rakamda çalışanın maaşına eklenebilecek. Bu durumu da şu şekilde anlatmak gerekirse 1000 TL’lik doğalgaz ödemesinin 2023 yılının haziran ayına kadar olan kısmında bu tutar işçinin maaşlarına da eklenmeye başlayacak. İşverende hem sigorta priminden hem de vergiden muaf tutulacak. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

SONRAKİ HABER