Ocak ayı asgari ücret için ilk rakamlar Ak Parti'den geldi! 2023'te asgari ücret için çılgın iddia 9 bin 900 TL

Türkiye'de merakla takip edilen gelişmeler arasında yer alan asgari ücret için ilk tahminler geldi. Ocak ayı asgari ücret için ilk rakamlar Ak Parti'den geldi! 2023'te asgari ücret için çılgın iddia 9 bin 900 TL

Ocak ayı asgari ücret için ilk rakamlar Ak Parti'den geldi! 2023'te asgari ücret..

Ocak ayı asgari ücret için ilk rakamlar Ak Parti'den geldi! 2023'te asgari ücret için çılgın iddia 9 bin 900 TL - Türkiye'de merakla takip edilen gelişmeler arasında yer alan asgari ücret için ilk tahminler geldi. Temmuz ayında zamlanan asgari ücret rakamları sonrasında artan fiyatlar vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Buna göre ise gözler Ocak 2023'e çevrildi. Vatandaşlar hayat pahalılığı karşısında tepkilerini dile getirirken gıda fiyatlarında yaşanılan artışlardan oldukça şikayetçi. 2023 Ocak ayında asgari ücret için yeni tahminler gelirken Ak Parti'li belediyelerden gelen açıklamalar etkili rol oynuyor.

Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği gelişmeler arasında yer alan Ocak ayı asgari ücret zammı 2022 Aralık ayında asgari ücret tespit komisyon toplantısı ile birlikte açıklanmıştı. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam ile birlikte maaşlar 4 bin 250 TL'ye kadar yükselmişti.

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında birçok sektörde eş zamanlı olarak fiyat artışlarına gidildi. Başta enerji olmak üzere elektrik, doğalgaz ve gıda ürünlerine zam üstüne zam açıklandı. Asgari ücretlinin zammı ceplerine girmeden enflasyon karşısında kısa bir süre içerisinde eridi. Gelen zamlar vatandaşı etkilemeye devam ederken asgari ücrette tarihi bir ilk yaşandı. Buna göre ise artan hayat pahalılığı ile birlikte Temmuz ayında asgari ücrete iyileştirme yapıldı ve 4 bin 250 TL'den 5 bin 500 TL'ye çıkarılmıştı.

Asgari ücrete gelen zam memur ve emekliler gibi enflasyon zammı ile birlikte gerçekleştirilmişti. Asgari ücret tespit komisyonu ile birlikte alınan zam kararı canlı yayında milyonlarca çalışan için duyuruldu. Hükümet kanadında asgari ücrete iyileştirme gelirken asıl iyileştirmenin sene başında yapılacağı çalışanlara duyurulmuştu.

Bu hafta gündeme düşen sıcak gelişmelere göre ise Ak Parti'li belediyeler bünyelerinde çalışan işçiler için yüzde 80 oranında zam yapacağını duyurdu. Konu ile ilgili konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe tarafından paylaşıldı. Belediye işçilerin maaşlarına yüzde 80 oranında zam gerçekleştireceklerini açıkladı.

Ocak ayı asgari ücret için ilk rakamlar Ak Parti'den geldi! 2023'te asgari ücret için çılgın iddia 9 bin 900 TL

Belediye tarafından gelen bu açıklamalar sonrasında ise söz konusu zammın Ocak 2023'de gerçekleştirileceği öğrenildi. Buna göre ise yüzde 80'lik artış sonrası 5 bin 500 TL'den 4 bin 400 TL zam gelerek yeni maaşlar 9 bin 900 TL'ye kadar yükselecek.

MERKEZ BANKASI YIL SONU ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Asgari ücret için açıklanan rakam milyonlarca çalışanları heyecanlandırdı. Ekonomistler tarafından gelen yorumlar bu süreçte takip edilirken Merkez Bankası'nın yaptığı yıl sonu enflasyon tahmini üzerinden ise 2023 asgari ücret zammı 8 bin 250 TL'ye kadar yükselecek.